Hrvatska udruga koncesionara primarne zdravstvene zaštite zatražila je u četvrtak hitno povlačenje naputka ministra zdravlja Daria Nakića kojim se ograničava izdavanje internih uputnica (C1) pacijentima za bolničke pretrage jer on ide na štetu pacijenata koji za svaku pretragu moraju ponovno tražiti uputnicu liječnika obiteljske medicine.
Ministarstvo zdravlja izmijenilo je postupak upućivanja pacijenata u specijalističku zdravstvenu zaštitu, tako da se C1 uputnice ograničavaju na preglede unutar iste specijalizacije. Pri toj odluci pozvali su se na podatke Svjetske banke prema kojima obiteljski liječnici u Hrvatskoj znatno više šalju pacijente na pretrage u bolnice nego u drugim zemljama EU-a.
C1 uputnice HZZO je uveo u rujnu 2013. a izdavali su ih liječnici primarne zdravstvene zaštite za pregled i cjelovitu obradu pacijenta u specijalističkoj zdravstvenoj zaštiti, a vrijedile su godinu dana. Među razlozima uvođenja sadašnjih ograničenja u Ministarstvu su naveli i potrebu da se izbjegne lutanje pacijenata u sustavu.
U Hrvatskoj udruzi koncesionara primarne zaštite ističu kako su C1 uputnice izdavane pacijentima koji, po prosudbi obiteljskog liječnika, zahtijevaju prednost pred ostalim pacijentima, pa će njihovo ukidanje za pacijente, koji nisu onkološki pacijenti i kandidati za transplantaciju, dodatno smanjiti razinu i dostupnost zdravstvene skrbi.
“Novi naputak ide na štetu pacijenata. Vraćanjem pacijenta na razinu primarne zaštite gubi se na vremenu jer se naručivanjem na preporučene dijagnostičke pretrage kod obiteljskog liječnika dobivaju daleki termini narudžbe ( 3-12 mjeseci) koje bolesna osoba nema vremena čekati”, rekla je na konferenciji za novinare predsjednica udruge Josip Rodić.
“Takvim pacijentima ne preostaje ništa drugo nego obavljanje pretraga u privatnim poliklinikama, pa ako je to bila intencija ministra zdravlja, onda je to za svaku osudu. Bolnički liječnik uz izdavanje internih uputnica, koje je sam indicirao, pacijenta odmah i naručuje i bilježi termine narudžbi”, kazala je Rodić.
U Udruzi koncesionara drže da je model upućivanja pacijenata stvar ugovornih strana (HZZO i liječnika) pa smatraju nedopustivim da ministar svojim naputcima obavještava prvo bolničke zdravstvene ustanove, pa Direkciju HZZO-a, koja zatim šalje obavijest ugovornim zdravstvenim djelatnicima primarne zaštite.
Kažu i kako su podaci o broju izdanih uputnica u primarnoj zaštiti koje iznosi ministar Nakić u suprotnosti sa službenim podacima koje objavljuje HZZO, a prema kojima je u 2015. ukupni broj izdanih uputnica iznosio oko 19 posto a ne 25 posto.
S obzirom na to da se uz izvješću Svjetske banke ukazuje na preveliki broj uputnica iz primarne zaštite (25 posto), logičan potez Ministarstva zdravlja bio bi promjena koja će smanjiti broj uputnica iz primarne zdravstvene zaštite, no ograničenjem izdavanja internih uputnica od strane bolničkih liječnika i prebacivanjem odgovornosti na liječnike primarne zaštite, broj uputnica će sigurno porasti, ocjenjuju u udruzi.