U petak 20. rujna u Galeriji Artipolis u Motovunu otvara se izložba fotografija Matthiasa Dürra “24 BACI”. Izložbu portreta LGBTIQ+ parova u intimnim trenucima poljupca organizira „Proces – udruga za promicanje queer kulture i LGBTIQ+ prava“. Udrugu financira i Grad Pula.
> Velika Britanija: Pedofil i osnivač gay pridea držao LGBTIQ radionice za djecu
Izložba poljubaca takozvanih LGBTIQ+ osoba nastala je kao „svojevrsni hommage prvoj Povorci ponosa u Puli, koja se održala 22. lipnja ove godine, što je bio povijesni trenutak za LGBTIQ+ zajednicu u ovome gradu“, donosi Istra24.
Riječ je o seriji portreta „LGBTIQ+ parova u intimnim trenucima poljupca, istražujući ne samo ljepotu i ranjivost ovih trenutaka, već i njihov duboki društveni i politički značaj, pozivajući pritom na promišljanje o univerzalnoj ljubavi, identitetu i slobodi“. Kako piše Istra24, namjera izložbe je suočiti se s pitanjem: „Što znači voljeti otvoreno, autentično i bez straha?“.
Autor izložbe Matthias Dürr rođen je u Frankfurtu na Majni u Njemačkoj. Dolazi iz njemačko-hrvatske obitelji. I sam je homoseksualac. Ili, kako to piše novinar Zoran Angeleski: „normalan gay dečko“. Dürr se 2023. doselio s partnerom u Zagreb. Bavi se fotografijom, odnosno „umjetnički istražuje veze baštine, kulture i identiteta“.
> Reakcije na društvenim mrežama na prvi pulski pride: Nitko vas ne dira, zašto povorka?
Proces – udruga za uklanjanje lezbo/homo/bi/transfobije
Udruga Proces je „je organizacija civilnog društva iz Pule čiji su ciljevi promocija, razvijanje i unapređenje queer umjetnosti i kulture te promicanja prava LGBTIQ+ osoba, razvijanje javnog diskursa o LGBTIQ+ zajednici, te o queer kulturi, promicanje prava i vidljivosti LGBTIQ+ osoba, razvoj i zaštita ljudskih prava i sloboda, promicanje kulture nenasilja i ravnopravnosti u društvu, suzbijanje i uklanjanje lezbo/homo/bi/transfobije u društvu kao i seksizma, mizoginije i drugih društvenih pojava koje doprinose nejednakosti, ukidanje diskriminacije na osnovi spola/roda, seksualne orijentacije, rodnog/spolnog identiteta i/ili rodnog izražavanja, promicanje vrijednosti tolerancije, mira, nenasilja, pravednosti, demokratskog i civilnog društva te samoosnaživanje i povećanje informiranosti zajednice“.
> Kampanja protiv portala Narod.hr završila prebrzo? Anketa LGBT udruge iz Poreča više ne prihvaća odgovore
Prvo događanje udruga je organizirala 2018. godine. U klubu Kotač u Puli održala se glazbeno-zabavna večer LGBTIQ+ osoba za Valentinovo. Od 2021. organizacija Proces je i službeno upisana u registar udruga Republike Hrvatske.
U lipnju 2021. i 2022. na zahtjev udruge na gradsku vijećnicu Pule izvješena je zastava duginih boja. To je jedan od simboličnih „uspjeha“ ove udruge. Aktivisti udruge danas se bave organizacijom raznih događaja na temu LGBT ideologije. Imaju i tjednu emisiju na Radio Rojcu, svake srijede od 17 do 18 sati. „Kruna“ njihovog dosadašnjeg rada je organizacija prvog pulskog „prajda“ 22. lipnja ove godine.
> Dok druge zemlje zabranjuju LGBTIQ propagandu u školama Hrvatska ih potiče
Udruzi Proces Grad Pula isplatio je nešto manje od 9000 eura
Udruga Proces, organizator ove izložbe poljubaca, sredstva dobiva i iz gradskog proračuna Pule. Uvidom u aplikaciju iTransparentnost otkrili smo kako su od svibnja 2022. do lipnja 2024. godine iz gradskog proračuna primili nešto manje od 9000 eura. Za takozvani „Mjesec ponosa“ od Grada su LGBT aktivisti dobili 1600 eura. Od početka 2023. godine, novac iz proračuna se gotovo svaki mjesec uplaćuje na račun ove udruge.