USUD, HDZ i SDP: Kako su omogućili štetnu ‘promjenu spola’?

promjenu
Foto: fah, USUD. Montaža: Narod.h

Ustavni sud nije prihvatio prijedlog udruge U ime obitelji o ocjeni ustavnosti Zakona o maticama i Pravilnika o načinu prikupljanja medicinske dokumentacije te utvrđivanju uvjeta i pretpostavki za promjenu spola ili o životu u drugom rodnom identitetu. Radi se o zakonu koji u praksi omogućava “promjenu spola” tvrdnjom da osoba osjeća kao da živi “u drugom rodnom identitetu”. To je omogućila Vlada Zorana Milanovića, uz prethodnu pomoć HDZ-a. A USUD sada političkom odlukom odobrio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> UiO: USUD je iznio političko mišljenje i ne razlikuje zakon i pravilnik

Udruga U ime obitelji zatražila je od Ustavnog suda ocjenu ustavnosti Zakona o maticama i Pravilnika o načinu prikupljanja medicinske dokumentacije te utvrđivanju uvjeta i pretpostavki za promjenu spola ili o životu u drugom rodnom identitetu. Predmet istih prijedloga stoga nije bilo traženje ustavnosudske intervencije u definiranju pojmova „rod“ i/ili „spol“ i/ili bilo kojeg drugog svjetonazorskog pitanja već upravo suprotno – poštivanje pravnih propisa, prava na zdravstvenu zaštitu jednakosti, inkluzivnosti te potrebu zaštite od diskriminacije.

O kakvom zakonu se radi i što on znači za ‘promjenu spola’?

Podsjetimo, vlada trenutnog predsjednika Zorana Milanovića omogućila je 2013. da je za ”promjenu spola” u Hrvatskoj dovoljna samo izjava. Dakle nisu potrebne nikakve kirurške intervencije niti posebni dokazi. Omogućeno je to izmjenom Zakona o maticama, koji je do sada mijenjan četiri puta.

U kontekstu ovih izmjena i dopuna Zakona o državnim maticama Milanovićev ministar zdravstva Siniša Varga svojedobno je donio i Pravilnik o medicinskoj dokumentaciji potrebnoj za ”promjenu spola”. Pravilnikom je imenovana i lista tzv. stručnjaka za ”promjenu spola”, mahom svi istog ideološkog okvira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Odvjetnik Novosel: Zašto je Milanović ‘promjenu spola’ regulirao pravilnikom, a ne zakonom?

Državne matice su evidencije o osobnim stanjima građana u koje se upisuju činjenice rođenja, sklapanja braka i smrti i drugi podaci o tim činjenicama utvrđeni zakonom. Zakon o državnim maticama je od osamostaljenja Hrvatske četiri puta mijenjan. U vrijeme Vlade Zorana Milanovića Hrvatski sabor je 2013. godine donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o državnim maticama kojim je u Zakon dodan novi članak 9.a. Ovaj članak odnosi se na ”promjenu spola”.

Promjena spola kao izmjena podataka u temeljnom upisu upisuje u maticu rođenih na temelju rješenja nadležnog upravnog tijela. Rješenje o upisu promjene spola u maticu rođenih donosi se na temelju mišljenja nadležnog tijela o promjeni spola ili o životu u drugom rodnom identitetu. Sukladno medicinskoj dokumentaciji nadležnog liječnika ili zdravstvene ustanove. Način prikupljanja medicinske dokumentacije iz stavka 1. ovoga članka te utvrđivanje uvjeta i pretpostavki za promjenu spola i života u drugom rodnom identitetu, propisat će se posebnim propisom”, stoji u članku.

Pravilnik i lista stručnjaka za ”promjenu spola”

Milanovićev ministar zdravstva Siniša Varga donio je i Pravilnik o načinu prikupljanja medicinske dokumentacije koja je potrebna za ”promjenu spola”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”(1) Prikupljanje medicinske dokumentacije i utvrđivanje uvjeta i pretpostavki za promjenu spola i života u drugom rodnom identitetu temelji se na:

– načelu humanosti zaštite prava pacijenata,

– načelu zaštite dobrobiti i prava djeteta,

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– načelu zabrane diskriminacije,

– načelu zaštite tajnosti osobnih podataka.

(2) Nijedna osoba ne smije biti prisiljena na podvrgavanje medicinskim postupcima, uključujući kiruršku prilagodbu spola, sterilizaciju ili hormonsku terapiju, kao uvjet za priznanje promjene spola ili života u drugom rodnom identitetu.

>Za ‘promjenu spola’ dovoljna izjava: Milanović i SDP omogućili su to 2013., Bartulica traži izmjenu Zakona

(3) Svaka osoba ima pravo na poštivanje njezinog osobnog i obiteljskog života u skladu s vlastitim rodnim identitetom” – navodi Vargin pravilnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim što se u pravilniku spominje da nijedna osoba ne smije biti prisiljena na tranziciju, spominju se i druge stavke. Navodi se da potrebnu medicinsku dokumentaciju moraju izdati s ”stručnjaci iskustvom i edukacijom. I to iz područja zdravstvene zaštite ‘transrodnih’ osoba, uvrštenih na Listu stručnjaka koju donosi ministar nadležan za zdravlje.”

Na listi stručnjaka su bračni par Nataša i Dražen Begić, Iva Žegura, Vesna Antičević, Marina Grubić, Davor Moravek, Nenad Jakušić, Davorka Šarić, Velimir Altabas, Srećko Budi,Miroslav Dumić, Gordana Stipančić, Dražen Butorac i Jasenka Grujić. O njima i njihovoj ideološkoj povezanosti Narod.hr je već ranije pisao. Na listi je bio i psihijatar dr. Goran Arbanas. No on je tražio da ga se makne s liste jer su postojali pritisci na njega osobno i na Kliniku za psihijatriju Vrapče od strane aktivističke udruge.

HDZ-ov Pravilnik iz 2011.

No teren za sve to već je pripremio HDZ 2011. godine. U vrijeme Vlade Jadranke Kosor, kada je ministar zdravstva Darko Milinović, donesen je ”Pravilnik o načinu prikupljanja medicinske dokumentacije o promjeni spola” koji uređuje pravnu promjenu spola u dokumentima.

Dakle, ne radi se o intervenciji u zakon, već o pravilniku koji je donijelo Ministarstvo zdravstva, a koji, među ostalim, propisuje:

”Mišljenje Nacionalnog zdravstvenog vijeća o promjeni spola predstavlja dokumentaciju na temelju koje se provodi postupak upisa promjene podatka o spolu u matici rođenih osobe. (…) Ako je podnositelj/ica maloljetna osoba osobne podatke o roditeljima ili skrbniku upisuju i potpisuju roditelji ili skrbnik.”

>USUD: Zakon koji omogućuje ‘promjenu spola’ izjavom osobe da ‘živi u drugom rodnom identitetu’ je ustavan

Time su otvorena vrata za službenu ”promjenu spola” u matici rođenih, odnosno, u osobnim dokumentima. I to za one osobe koje nisu obavile kiruršku operaciju ”promjene spola”.

Plenković, Istanbulska konvencija i rodna ideologija

Kada je riječ o “promjeni spola” i rodnoj ideologiji i Vlada Andreja Plenkovića odigrala je važnu ulogu. U Istanbulskoj konvenciji po prvi puta u međunarodnom ugovoru uvodi sporan termin roda koji bi trebao označavati društvene uloge muškarca i žene, čime se u praksi potkopava biološka datost čovjeka koja je određena spolom. Upravo je Plenkovićeva Vlada ratificirala Istanbulsku konvenciju 13. travnja 2018. Kada je IK ratificirana unatoč velikom otporu javnosti, samo nekoliko dana kasnije Ministarstvo znanosti i obrazovanja poslalo je mladim znanstvenicima upitnik “(Samo)procjena stavova o mobilnosti”. U tom upitniku od mladih znanstvenika tražilo se da odaberu svoj “rod”: “male” (muški) rod, “female” (ženski) rod i “I prefer not to say” (“ne želim se izjasniti”).

>Kako je ‘promjena spola’ polako ulazila u hrvatski sustav: Tko je to omogućio i kakav lobi stoji iza toga?

Također, 40-ak dana nakon što je ratificirana IK Ministarstvo znanosti i obrazovanja je 23. svibnja uputilo dopis svim osnovnim i srednjim školama, te svim visokim učilištima kojim se unaprijed regulira “izdavanje svjedodžbi i diploma nakon upisa promjene spola/odabira života u drugom rodnom identitetu, imena i/li prezimena u državnim maticama”.

Što je tražila UiO i što je odgovorio USUD oko regulacije ‘promjena spola’?

U ime obitelji navela je da Zakon o maticama nije u suglasnosti s Ustavom Republike Hrvatske jer Ustav Republike Hrvatske propisuje da se pravo na zdravstvenu zaštitu određuje zakonom; Zakon o maticama određuje da će pružanje zdravstvene zaštite promjene spola i života u drugom identitetu te uvjeti za isto biti propisani posebnim propisom – pravilnikom; na temelju iste odredbe Zakona o maticama donesen je osporavani Pravilnik (koji nije zakon) koji uređuje istu problematiku, a pravilnik nije zakon; Zakon nije u skladu s Ustavom je zakon mora propisati pravo na zdravstvenu zaštitu, uključujući promjenu spola i drugog rodnog identiteta, a ne Pravilnik (koji nije zakon).

Ustavni sud zaključio je da UiO “polemizira svjetonazorska pitanja definicije roda”.

UiO je također zatražila i ocjenu ustavnosti “Pravilnik o načinu prikupljanja medicinske dokumentacije te utvrđivanju uvjeta i pretpostavki za promjenu spola ili o životu u drugom rodnom identitetu”. Naveli su da:

>Birokracija oko ‘promjene spola’ na kušnji: U ime obitelji traži ocjenu ustavnosti

“glavom II. pravilnika naziva Utvrđivanje uvjeta i pretpostavki za promjenu spola i života u drugom rodnom identitetu propisani su uvjeti i pretpostavke za promjenu spola i života u drugom rodnom identitetu, a što je suprotno odredbi Ustava kojom se propisuje da se pravo na zdravstvenu zaštitu, pa tako i promjene spola i života u drugom rodnom identitetu, određuje zakonom, a ne pravilnikom” te da:

“Zakonom o sustavu državne uprave propisano je da se pravilnikom detaljnije razrađuju pojedine odredbe zakona. S obzirom na to da ne postoji zakon koji određuje uvjete i pretpostavke za promjenu spola i života u drugom rodnom identitetu, osporavan Pravilnik nije mogao detaljnije razraditi nepostojeće”

Ustavni sud odlučio je da “Pravilnikom propisana glava Utvrđivanje uvjeta i pretpostavki za promjenu spola i života u drugom rodnom identitetu ne propisuje uvjete i pretpostavke za promjenu spola i života u drugom rodnom identitetu”.

Prijedlog odbijen 2021.

Udruga U ime obitelji još je 2021. zatražila da preispita suglasnost sa zakonom i Ustavom Republike Hrvatske Pravilnika o načinu prikupljanja medicinske dokumentacije te utvrđivanja uvjeta i pretpostavki za ”promjenu spola” i/ili života u drugom rodnom identitetu te ocjenu ustavnosti Zakona o maticama. Ustavni sud je 2021. odbio taj prijedlog.

>U ime obitelji traži ocjenu ustavnosti zakona i pravilnika koji reguliraju tzv. promjenu spola

USUD je tada objasnio da “promjene spola” (u kontekstu izmjene podataka upisanih u državnoj matici) ne čini samo promjena spola do koje je došlo poduzimanjem odgovarajućeg operativnog zahvata i provođenjem hormonske terapije, koji rezultiraju potpunom i nepovratnom promjenom spola u fizičkom, anatomskom smislu, već “promjenu spola” (u kontekstu izmjene podataka upisanih u državnoj matici) čini i “život u drugom rodnom identitetu” koji ne podrazumijeva promjenu spola u navedenom smislu”. Također USUD je tada istaknuo da se “prijedlog podnesen u konkretnom slučaju svodi de facto na svjetonazorsko polemiziranje s tekstom jedne odredbe jednog zakona čija svrha nije valorizirati rodni identitet i “uvoditi rodnu ideologiju” nasuprot kategoriji “spola” kao biološke datosti, već je njegova svrha evidentirati činjenice o osobnim stanjima građana”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.