Vatrogasci saniraju posljedice potresa u Sisačko-moslavačkoj županiji

Sisak, 28.12.2020.- Ošteæene kuæe, ponajviše krovovi i dimnjaci, ali i brojne pukotine na gospodarskim i stambenim objektima, posljedice su dva snažnija i više manjih potresa, koji su zahvatili Sisak, Petrinju i druga naselja u Sisaèko-moslavaèkoj županiji. Na terenu je više vatrogasnih ekipa koje saniraju dimnjake, kako ne bi bili ugroženi pješaci na ploènicima ili vozila na prometnicama. foto HINA/ ua

Jutros oko 6:28 jak je potres (prema EMSC-u bio je magnitude 5,1) pogodio Sisak i Petrinju, a osjetio se i mnogo šire uključujući i Zagreb i okolicu. Epicentar je bio 12 kilometara jugozapadno od Siska na dubini od 5 kilometara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon toga uslijedila su još dva jača potresa s epicentrom 5 km jugoistočno od Petrinje, a magnitude potresa iznosile su 4,7 i 4,1 prema Richteru.

Više o tim događajima tijekom prijepodneva možete pročitati ovdje, a u nastavku donosimo najnovije informacije.

18,00

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Statičar Branko Zlonoga na terenu u Sisku proveo je cijeli dan na procjeni štete od potresa, kako je rekao, volonterski kao i njegovi kolege.

“Došao sam jutros oko osam, pola devet. Prošao sam brzinski po centru grada koji je najugroženiji zbog broja starih objekata na jednom mjestu”, kazao je i generalno procijenio:

“Postoji nekoliko objekata koji su upitne stabilnosti, te jedan kojem je skroz ugrožena stabilnost. Međutim, generalno je centar prošao dobro. Problem u svemu tome je što su, isto kao i u Zagrebu, oštećeni dimnjaci. To je najveća opasnost po građane i nešto što se pod hitno treba sanirati. Sam sustav pregleda pojedinačnih objekata, počet će sutra ili prekosutra”, kazao je za N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više pročitajte OVDJE.

16,40

Hrvatska komora inženjera građevinarstva spremna je aktivno se uključiti u hitne preglede zgrada oštećenih potresom na području Petrinje i Siska, kao što je to učinila i nakon potresa 22. ožujka u Zagrebu, priopćeno je u ponedjeljak iz te komore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

15,15

Nakon jakog potresa koji je jutros pogodio okolicu Petrinje, zabilježene su brojne štete na objektima te su odmah na teren upućeni vatrogasci koji rade na uklanjanju dimnjaka i sanaciji oštećenih krovova i zidova, priopćila je Hrvatska vatrogasna zajednica.

Vatrogasni zapovjednik Sisačko-moslavačke županije Mijo Brlečić rekao je da su na terenu lokalne vatrogasne snage i ispomoć iz drugih vatrogasnih postrojbi s područja Sisačko-moslavačke županije.

“Na području Petrinje djeluju vatrogasci s četiri autoljestve iz Petrinje, Novske, Kutine i Topuskog. U Sisku su angažirani vatrogasci s područja grada Siska”, istaknuo je Brlečić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni vatrogasni zapovjednik RH Slavko Tucaković izdao je zapovijed da se u pripravnost stave pripadnici splitske JVP te tri državne vatrogasne intervencijske postrojbe iz Splita, Zadra i Šibenika kako bi u slučaju potrebe mogli djelovati na području Siska i Petrinje. Također je u pripravnost stavljena vatrogasna zajednica Grada Zagreba.

“Ukoliko bude potrebe, u ispomoć će biti upućene i snage iz drugih županija. Za sada prema informacijama s terena, nema potrebe za slanjem dodatnih snaga. Vatrogasci na terenu saniraju oštećenja prema prioritetima”, istaknuo je Tucaković.

Naglasio je da će u ovoj situaciji biti primjenjena sva znanja i iskustva stečena za vrijeme sanacije zagrebačkog potresa.

Dodao je i kako su vatrogasci Siska i Petrinje od jutros zaprimili stotine poziva građana nakon potresa.

Hrvatska vatrogasna zajednica stoga moli građane na području pogođenim potresom da zovu vatrogasce isključivo u slučaju neposredne opasnosti za život i imovinu te da ne opterećuju liniju 193 pozivima za manje hitne intervencije.

Napominju i da se intervencije odrađuju prema prioritetima, te stoga mole građane za strpljenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.