(VIDEO) Sudac Kolakušić: ‘Ovrhe bi mogle biti potpuno besplatne, a kod Agrokora prekršeni su apsolutno svi hrvatski propisi’

Foto: Snimka zaslona

Što nam donosi ovršni zakon hoće li ovrhe bit jeftinije i hoće li se ovrhe odnosno sudionici koncentrirati na sudove. Što znači da će javni bilježnici biti povjerenici sudova koji će donositi konačnu odluku. O ovoj temi u Studiju 4 HRT-a govorio je Mislav Kolakušić, sudac Trgovačkog suda u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Blokirani: Novi ovršni zakon bit će gori od svih dosadašnjih, izrađen pod dominantnim utjecajem Hanžekovićevog ureda

> (VIDEO) Ekonomski analitičar Sučević o Agrokoru: ‘Dokument implicitno pokazuje da je proces izbora AlixPartnersa unaprijed dogovoren’

Novi ovršni zakon uskoro će biti upućen u javnu raspravu. Prema njemu, postupak će se voditi na sudovima, pokretat će se elektronički.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Najveća promjena u novom ovršnom zakonu je ta da kad se građani odsele van Hrvatske u druge države Europske unije moći će biti ovršeni, što prije nisu mogli biti, uvodi se novi sud, kvazi sud”, rekao je Kolakušić

“Javni bilježnici i dalje ostaju i novac umjesto da ulazi u državi proračun on će odlaziti u privatne džepove. Sudovi će sada po ovom načinu biti zatrpani. Oni su i pošta javnih bilježnika i oni koji će odraditi sav posao, a javni bilježnici će samo dobiti novac za pristojbu. Mi smo jedina država u kojoj javni bilježnici na ovakav način sudjeluju”, objasnio je Kolakušić.

> Sudac Kolakušić: ‘Žele da šutim jer se Ovršni zakon može izmijeniti za nekoliko dana’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Ovrhe: 5 apsurda hrvatskih ovrha

Tvrdnju Ministarstva pravosuđa da će javni bilježnici olakšati provođenje postupaka i rad sudova Kolakušić je nazvao jednom u nizu laži. Ovršni postupak na temelju vjerodostojnih isprava u Hrvatskoj se donosi 700.000-800.000 svake godine. To su rješenja za neplaćenu vodu, telekomunikacije i drugo. U Austriji već 15 godina to radi softver koji popuni sve i pošta se otprema bez fizičkog sudjelovanja sudaca i sudska pristojba odlazi u državni proračun.

Slovenci su to još malo doradili. Kod njih se godišnje napravi 250.000 ovrha i šest je sudaca zaduženo za softverski način donošenja odluke. Kod nas će sudovi biti zatrpani, opterećenje za suce veliko, umjesto da smo uzeli ovaj sustav. Zašto nismo uzeli taj sustav? Da bi zarađivali pojedinci umjesto svi građani. Da smo imali 2010. godine kada su krenuli blokirani građani, tada ih je bilo samo 20.000 blokiranih, slovenski sustav temeljem 8 milijuna ovrha provedenih kod nas u državnom proračunu RH bi bilo 2,5 milijarde kuna, a ovako nije ništa, naglasio je Kolakušić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mogu li ovrhe biti jeftinije?

Ovrhe mogu biti jeftinije. Za ovrhe vođene softverskim sustavom nema pravog troška ovrhe i zato se ja zalažem za taj sustav. Ovrhovoditelj se ulogira u sustav i ispuni. Tada država s obzirom na ovu katastrofalnu situaciju može reći nema pristojbe, ali nema ni troška sastavljanja po odvjetniku zato jer je ovršni zakon oduvijek glasio ‘priznaje se samo nužan trošak’. Za sastavljanje prijedloga za ovrhu je potrebno nekoliko sekundi.

> Bunjac iz Živog zida: ‘Ovršni zakon najteži je zločin HDZ-ove i SDP-ove vlasti’

Ovrhe bi mogle biti, ako su pod 100%-tnom kontrolom države, potpuno besplatne bez ijedne lipe troška. To bi bila najveća pomoć blokiranima. Građani su blokirani niskim iznosima. Ljudi su pali u dužničko ropstvo zbog 200 kuna jer im za to dođe račun na 1200 kuna. Onda umirovljenik ako to plati ne može platiti drugi račun i upada u dužničko ropstvo. Ovo neće spasiti ljude koji duguju više od 100.000 kuna, ali bi spasilo stotinu tisuća građana svake godine da ne upadaju u dužničko ropstvo bez potrebe, objasnio je Kolakušić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Je li Agrokor završena priča za gospodarstvo u pravnom smislu?

“U pravnom smislu Agrokor nije sigurno završena priča. U Agrokoru će buduće državne antikorupcijske agencije imati užasno puno posla. Prekršeni su apsolutno svi hrvatski propisi. Može nas sustići jako veliki broj kaznenih postupaka, a onda nakon toga oni mogu biti i podloga za postupke za naknadu štete”, ističe sudac.

> Kolakušić o Agrokoru: “Milijuni kvadarata zemljišta su dani za jednu kunu kroz Belje, Vupik, i sad bi mogli promijeniti vlasnika”

“Tu su izgubili građani kroz mirovinske fondove, dioničari, dobavljači. Imamo kazneno djelo pogodovanja vjerovnicima. Ovo je nezamislivo da bi tijekom stečajnog postupka, a ovo je bio stečajni postupak, isplatite jednom vjerovniku lipu više, a ovdje se radi o stotinama milijuna kuna. To je kazneno djelo”, rekao je Kolakušić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.