(VIDEO) Uljanik: Radnici i sindikat nisu skeptični prema kineskom izaslanstvu nego prema Vladi i njenim obećanjima

Foto: Snimka zaslona

Izaslanstvo kompanije China Shipbuilding Industry Corporation (CSIC) na čelu s predsjednikom uprave Huom Wenmingom razgovaralo je u Uljaniku s članovima Uprave i Nadzornog odbora te su potom obišli brodogradilište. Kinesko izaslanstvo zatim je otišlo i u riječko brodogradilište 3. Maj, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekoliko predstavnika kineske kompanije još je jučer ušlo u krug Uljanika gdje su razgledali pogone i napravili neslužbenu procjenu mogućnosti proizvodnih kapaciteta pulskog brodograilišta odnosno vidjeli tehničke mogućnosti, procese, tehnologiju i kapacitete.

Ministar gospodarstva Darko Horvat, osvrnuvši se na dolazak kineskog izaslanstva, rekao je da vijesti stižu iz sata u sat te da će se tek idućih dana znati konačna odluka o eventualnom dogovoru kineskog izaslanstva s brodogradilištima.

Istaknuo je da će se u srijeduodržati kratke konzultacije i rezime. Nakon toga možda budemo imali rješenje, kazao je ministar Horvat. Smatra da politika nema što raditi u tim pregovorima i da je kineski tim sastavljen od financijskih stručnjaka te inženjera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napomenuo je da su kineskom izaslanstvu predstavljene tri varijante – kupnja oba brodogradilišta, strateško partnerstvo ili ulazak u vlasničku strukturu nakon stečaja.

Ministar financija Zdravko Marić rekao je za HRT da se očekuje da će kinesko izaslanstvo nakon posjeta Puli i Rijeci kazati ima li kakav interes za ta brodogradilišta.

Radnici i sindikati, kako su izjavili, nisu skeptični prema Kinezima nego prema Vladi i njenim obećanjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Nadam se da, kada su već u tako velikom broju stigli u Hrvatsku, ipak imaju ozbiljne namjere. Međutim, cijelo vrijeme upozoravamo na vrijeme, kojega danas nemamo. Pitanje je koliko je njima potrebno da bi proveli detaljne analize i nakon toga razgovarali i dogovarali krajnje rješenje. Za takvo što trebamo međufinanciranje koje sigurno može osigurati Vlada. Jesu li Kinezi na to spremni, ostaje da se vidi, rekao je predsjednik štrajkaškog odbora i čelnik Jadranskog sindikata Boris Cerovac. On je zajedno s drugim predstavnicima sindikatima dočekao kinesko izaslanstvo na ulazu u brodogradilište s porukom dobrodošlice ispisanu na kineskom jeziku.

Predstavnici sindikata naime, barem za sada, nisu uključeni u razgovore s kineskim izaslanstvom.

Šverko: Kinesko izaslanstvo nam je “slamska spasa”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Đino Šverko, povjerenik sindikata metalaca Hrvatske u Uljaniku, izjavio je za HRT kako smatra da sindikati na ovim razgovorima s kineksim predstavnicima i nisu pretjerano nužni.

– Postoje razine koje pregovaraju o nekim temama. Kad budemo mi došli na red, onda će to biti socijalna komponenta, kazao je.

Govoreći o dolasku današnje delegacije rekao je da je to “slamka spasa”.

– Mi sve nade polažemo u to. Nažalost lešinari kruže nad Uljanikom. Ima puno onih koji nam žele stečaj jer bi onda mislili da će ući sa svojim planovima o nekretninskom biznisu. Mi se “okrećemo” Kinezima. Uljanikovci sami mogu završiti brodove, ali neka nam se to omogući, dodaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći o prekinutom strateškom partnerstvu s Tomislavom Debeljakom, Šverko je kazao da se pokušavao spasiti “brak”, ali nije išlo.

Ulaz u Uljanik bio je zavaren, a jučer je uklonjen. Šverko navodi da je i on bio među onima koji je predlagao zavarivanje, ali je kasnije bio i za otvaranje vrata. Smatra da su “dani otvorenih vrata u Uljaniku” poželjni u smislu dobrodošlice partnerima.

– Uljanik je otvoren za partnerstvo. Očekujemo da to bude ta slamska spasa. Mi vjerujemo da oni imaju načina kako nam pomoći, a posebno zato što imaju takvu delegaciju da mogu odluke donijeti puno brže od onoga što su i sami ministri najavljivali bude li interesa.

Osvrćući se na jučerašnju izjavu ministra gospodarstva Darka Horvata da bez strateškog partnerstva neće biti niti međufinanciranja Šverko pojašanjava da je ministar htio reći da nema restrukturiranja ako nema strateškog partnera.

– Međutim, ako Kinezi budu strateški partneri to ne znači da će oni odmah donijeti novac. Inače, riječ međufinanciranje nama prvenstveno znači – plaće radnicima. Ljudi koji nisu dobili plaće 7-8 mj. dobili bi novac i počeli bi normalno raditi. Ne možemo vjerovati da je netko “zavrtio” čitavu priču na tako visokoj razini, da bi netko sad rekao – mi smo se šalili. To bi onda stvarno bilo već previše da ugovaranje s treći partnerom ne uspije. Stvarno bi se onda zapitali i mi kakvi smo to da nas nitko ne želi, kazao je među ostalim Đino Šverko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.