Zbog čega se prodaje Fortenova i što Vujnovac s tim dobiva?

fortenova
Foto: Fah/ Montaža: Narod.hr

ENNA grupa i Fortenova su prema prihodima dvije najveće domaće poslovne grupacije. Lani je ENNA završila godinu s osam milijardi eura prometa, a konsolidirani prihodi Fortenove iznosili su 5,4 milijarde eura. Fortenova grupa u dogovoru s najvećim pojedinačnim dioničarom kompanijom Open Pass u vlasništvu Pavla Vujnovca započinje vlasničko preslagivanje. Žele se riješiti sankcioniranih ruskih suvlasnika zbog kojih ne mogu doći do povoljnog kredita kako bi refincirali dug od milijardu 200 milijuna eura, koji na naplatu dolazi potkraj iduće godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Dossier Fortenova: Tko su vlasnici najveće hrvatske kompanije?

Kako je došlo do odluke o prodaji?

Otkada je počeo rat u Ukrajini i otkada je Europska unija i ostale države svijeta nametnule sankcije ruskim tvrtkama, otada Fortenova ima problema u svom poslovanju, jer nakon što je postignuta nagodba vjerovnika Agrokora, u njenom vlasništvu nalazi se nova vlasnička struktura – 50% nove tvrtke drže Ruske banke.

I upravo zbog tih sankcioniranih vlasnika Fortenova ne može refinancirati svoj dug od milijardu i dvjesto milijuna eura, prenosi HRT, dodavši da se upravo zbog toga krenulo u potragu za kupcem u proljeće ove godine, koji bi kupio 100%-ni udio u Fortenova grupi.

Međutim, upravo zbog ovakve kompleksne situacije vlasničke strukture, nije se uspio pronaći kupac i Fortenova je prisiljena na jesen ove godine refinancirati svoje dugovanje po nepovoljnijim uvjetima i to na kratki rok do kraja 2024. godine. Tada se javila ideja i opcija da se krene u pregovore sa jedinim većinskim dioničarom koji nije pod sankcijama, a to je tvrtka Open Pass, Pavla Vujnovca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potrebna je suglasnost 600 dioničara

Hoće li se ta prodaja potvrditi, potrebna je suglasnost 600 dioničara koji će na skupštini koja će se održati 19. prosinca odlučiti hoće li potvrditi ovu prodaju, a nakon toga trebaju odlučiti hoće li i dalje sudjelovati, odnosno biti u vlasništvu Fortenova grupe.

Fortenova Group TopCo B. V., nizozemska holding kompanija krovni vlasnik Fortenova grupe d.d. u Hrvatskoj i regiji, u čijem su sastavu kompanije poput Konzuma, Mercatora, Zvijezde, Dijamanta, Jamnice i PIK Vrbovca najavila je transakciju promjene svoje vlasničke strukture.

Kako ističu iz Fortenove, nova vlasnička struktura spriječit će nanošenje daljnje financijske štete i stvaranja operativnih teškoća u poslovanju, koje su do sada bile rezultat činjenice sudjelovanja sankcioniranih suvlasnika u vlasništvu kompanije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, sada u vlasničkoj strukturi Fortenova grupe SKB ART (pravni subjekt koji ima Sberbankov udjel u Fortenovi) drži 42,5 posto, Open Pass Limited (u vlasništvu Pavla Vujnovca) 28,19 posto, VTB Europa 7,39 posto i manjinski vlasnici 21,9 posto.

>Dossier Fortenova: Kakve veze s kompanijom imaju famozni šeik, hrvatski poduzetnici u sjeni i sankcije Rusiji

Dogovor vrijedan 660 milijuna eura

U suštini, pojašnjavaju u Fortenovi, krovna nizozemska holding kompanija postignula je dogovor s kompanijom Open Pass Ltd., najvećim nesankcioniranim dioničarom (imateljem depozitarnih potvrda u Fortenova STAK-u) Fortenova grupe.

Dogovor se odnosi na prodaju i prijenos 100 posto udjela koje Fortenova Group TopCo B. V. drži u kompaniji Fortenova Group MidCo B. V. na novoosnovanu nizozemsku korporativnu strukturu, koja se sastoji od nizozemske zaklade Iter STAK Stichting i nizozemskog društva Iter BidCo B. V., za iznos koji ukupno može dosegnuti do 660 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prodaja kao izlaz iz krize

”Postizanje dogovora s Open Passom koji je pristao osigurati ukupan iznos transakcije, ukoliko to bude potrebno, ključna je prekretnica koja za nas otvara novo poglavlje i daje novu perspektivu Fortenova grupi. S početkom rata u Ukrajini našli smo se ne svojom krivnjom u situaciji da nas sankcionirano rusko suvlasništvo bitno ograničava u poslovanju i daljnjem razvoju, čineći dugoročno i održivo refinanciranje praktički nemogućim.

Ta će se situacija sada napokon promijeniti, na dobrobit svih naših zaposlenika, partnera, kupaca i širih zajednica država u kojima poslujemo. Posebno mi je drago što će realizacija ovog dogovora omogućiti konačno plaćanje dobavljačima bivšeg Agrokora, većina kojih su i današnji partneri Fortenova grupe, duga koji je na nizozemskoj holding kompaniji Fortenova Group TopCo u iznosu od 82 milijuna eura”, rekao je Fabris Peruško, glavni izvršni direktor i član Upravnog odbora Fortenova grupe.

>Dossier Fortenova: Najveća domaća kompanija rješava se poljoprivrednog portfelja? Pogledajte što sve posjeduju u Slavoniji i Baranji

Tko je Pavao Vujnovac?

Po struci diplomirani ekonomist, Vujnovac je svoj prvi, a pokazalo se i zadnji, posao dobio s 33 godine, kada se putem natječaja u veljači 2006. zaposlio u PPD-u u Vukovaru.

PPD je tada bio mali regionalni distributer plina u vlasništvu njemačkog energetskog diva E.ON-a. Tvrtka je posjedovala 600 kilometara plinske mreže, izgrađene kreditom od 17 milijuna eura. Kako posao nije išao, kredit ju je ”ubijao”, piše Tportal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nijemci su se zbog toga odlučili povući i tražili su nekoga tko će preuzeti tvrtku i njezine povelike dugove. Vujnovac je odlučio riskirati. Preuzeo je PPD 2010., ali je i dalje ostao u vezi s E.ON Ruhrgasom, jednim od najvećih trgovaca plinom u Europi, pripremajući se za liberalizaciju tržišta plina u Hrvatskoj.

O plinskom biznisu učio od Nijemaca

Prvi veliki ugovor, u suradnji s E.ON-om, sklopio je krajem 2011. sa zagrebačkom Gradskom plinarom, a već iduće godine PPD je počeo opskrbljivati dva najveća potrošača prirodnog plina u Hrvatskoj – HEP i kutinsku Petrokemiju. Krajem 2012. PPD postaje lokalni partner moćnom ruskom Gazpromu, što mu omogućava još konkurentniju cijenu plina. Sve je to dovelo do munjevitog rasta poslovanja.

Svoj uzlet Vujnovac je u razgovorima za medije pripisivao tome što je među prvima shvatio kakve sve prilike donosi liberalizacija tržišta plina i spremnošću da stječe znanje. Tako je i intervjuu za tportal priznao da, kad je s 33 godine ušao u plinski biznis, o njemu ništa nije znao.

”Učio sam putem od Nijemaca jer su oni tad bili vlasnici PPD-a. Puno toga se promijenilo kad sam počeo ići u Budimpeštu. Mađarska je već imala liberalizirano tržište plina, a u Hrvatskoj nije bilo nikakvog znanja. Zatim sam otišao u London, pa u Njemačku, u Düsseldorf, gdje je centrala E.ON-a, i učio na njemačkom energetskom tržištu. Hrvatskim poduzetnicima inače nedostaje edukacija u smislu globalnih trendova’, rekao je Vujnovac.

>Pavao Vujnovac od pranja čaša do stranica magazina Time, što je američki san naspram hrvatskog?

Grupacija ENNA

Od 2010. do danas Vujnovac je izgradio grupaciju ENNA, fokusiranu na tri glavna sektora: energetiku, logistiku i prehranu. Preko holding kompanije Energia naturalis upravlja s 20-ak tvrtki s različitim portfeljima – od nabave i veleprodaje plina do logistike, željezničkog kargo prijevoza te otkupa i prerade voća i povrća.

Vujnovčeve glavne uzdanice su trgovac plinom PPD, ENNA Opskrba, koja ulaže u obnovljive izvore energije, u segmentu logistike i željezničkog prijevoza rade tvrtke ENNA Logic i ENNA Transport, a ENNA Fruit trguje voćem i povrćem. Sve veći novac Vujnovac preko tvrtke ENNA Geo ulaže u razvoj projekata proizvodnje električne energije iz geotermalnih izvora. U Slavoniji tako planira izgradnju dviju elektrana kod Slatine i Babine Grede.

Prošli mjesec objavljeno je da je ENNA Opskrba ušla u posao s Matom Rimcem, odnosno njegovom tvrtkom Rimac Energy. Zajednički će razvijati velike baterijske sustave za skladištenje energije.

Zbog čega je ušao u Fortenovu?

Vujnovac se povukao iz operativnog upravljanja ENNA grupom u Nadzorni odbor, što mu je dalo više vremena da se bavi drugim ulaganjima, među kojima je i Fortenova. S ulaganjima u Fortenovi krenuo je prije tri godine. Kupovao je uglavnom dionice od malih dobavljača i pojedinih banaka, a trenutno u vlasničkoj strukturi Fortenove drži 28,19 posto.

”Prepoznao sam priliku kad je sve još bilo u rasulu. Dionice su tad bile, po mom mišljenju, podcijenjene. Nije bilo nijednog hrvatskog dioničara, niti strane koja je razmišljala o biznisu. U vlasništvu su bili razni financijski fondovi, banke i svi su bili u toj poziciji ne svojom željom. Taj je model bio i u Pevexu. Kad ide stečaj, svi s potraživanjima dobiju udjele u firmi. Išao sam od jednog do drugog i svojim novcem kupovao dionice. Vjerujem da je to dobra investicija”, izjavio je Vujnovac za tportal u listopadu 2021., objašnjavajući zbog čega je ušao u Fortenovu.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.