Slavonija je tjedni političko-gospodarski hit, tako je to uvijek pred kraj godine, negdje oko 18. studenog, slučajno ili ne – kaže HRT-ov ekonomski komentator Željko Kardum.
Svi političari u to vrijeme, kaže on, postanu brižni, skrbni i govore kako ju je potrebno ekonomski vratiti gdje je bila prije 20-ak godina.
> Šokantni podatci: Evo kako se vara na poticajima za pašnjake koji ne postoje
Prigodno se političari sjete Slavonije pa svjedočimo raznim izletima, među njima i onim modnima, “kakav je imala Predsjednica sa žutim čizmicama u Vukovaru”. Podsjetimo, predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović je u koloni sjećanja u Vukovaru odabirom obuće podsjetila na jedan od simbola obrane grada – žute čizme, tzv. zenge.
> Ministar Tolušić: Većina je poštena, ali ima i onih koji su iskorištavali rupe u sustavu
Pa onda putem društvenih mreža mora objašnjavati da je to zapravo bio jedan simbol, da su to nosili branitelji Vukovara. A onda je to skrivena poruka da su Vukovaru potrebna radna mjesta za bolju budućnost. I onda se nakon toga sve odgađa za iduću godinu, komentira Kardum.
> Ostavština Kukuriku koalicije: Umjesto voćnih nasada, država milijunima poticala šikare i livade
Simboličnim činom naziva i potez Vlade koja je oformila čak i Savjet za Slavoniju, Baranju i Srijem, održala sjednicu u Slavonskom Brodu. Vlada je poslala poruku da je Slavonija prioritet i najavila da će 1.12. održati sjednicu u Vukovaru. Oni su doduše bili nešto konkretniji, primjećuje Kardum, pa su “pompozno najavili” da će uložiti 2,5 milijarde eura iz europskih fondova za Slavoniju i Baranju, odnosno ruralni razvoj, i to u okviru postojećih operativnih programa i Programa ruralnog razvoja u financijskom razdoblju 2014.-2020.
To lijepo zvuči dok ne pogledate rezultate. Sad smo na više od pola puta tog financijskog razdoblja, a do sada je ugovoreno projekata za 2,5 milijarde kuna, a ne eura. Što znači da smo iskoristili manje od jedne sedmine tih sredstava, dakle negdje 14,8 posto, kaže Kardum.
Zašto DORH nije SDP-ovog Jakovinu istražio zbog pogodovanja jednoj hrvatskoj šećerani?
Sve dok su javna uprava i trgovina glavne gospodarske grane nema rasta BDP-a, nema otvaranja novih radnih mjesta, nema zapošljavanja. Rješenje su proizvodnja i novi industrijski pogoni, poručuje.
Valja ulagati u infrastrukturu, a ne trošiti taj novac na dijeljenje Slavonije na pet županija, 23 grada i “vjerovali ili ne” – 105 općina! Podsjeća da je za vrijeme bivše Jugoslavije cijela Hrvatska imala 108 općina, a danas ih samo Slavonija ima 105.
Govoreći o potencijalu Slavonije Kardum je istaknuo dvije zanimljive činjenice – da Biblija ima oko 1100 stranica, a popis onih koji su dobivali poticaje 1400.
Poticaje su dobivali i neki disco klubovi, kuglane i kafići. Kazao je i kako na Osječkom sveučilištu koje ima nekoliko tisuća studenata godišnje doktorira stotinjak doktora znanosti. Da oni ostanu u Slavoniji, stvorili bi kvalitetnu bazu za razvoj poljoprivrede, kazao je.
Podsjetimo, Mostov zastupnik Miro Bulj početkom travnja 2017. tijekom izbijanja afere s Agrokorom upozorio je da su za SDP-ova ministra poljoprivrede Jakovine dvije milijarde kuna potrebnih OPG-ovima otišle Todoriću.
“Hrvatska je štitila sve tajkune – od onih koji su u Splitu prodavali manistru do onih koji su imali dvore kao što je Todorić, očito je planski vođen kako bi netko drugi to preuzeo. Pitaju me blagajnice Konzuma što će biti, Marasa to nije briga jer je SDP-ov ministar poljoprivrede dao dvije milijarde kuna Todoriću, a ne malim OPG-ovima. Loše ste vodili ovu državu”, poručio je Miro Bulj SDP-ovom Goranu Marasu, ministru poduzetništva i obrta u Vladi Zorana Milanovića.
SDP-ov Tihomir Jakovina, ministar poljoprivrede u Vladi Zorana Milanovića, bio je doveden u jasnu vezu s korupcijom i brojnim aferama. Europska komisija pokrenula je istragu zbog sumnji da je dodjeljivao novce iz europskih fondova njemu bliskim trgovačkim društvima, kao i u slučaju šećerane u kojoj je, suprotno odluci Upravnog suda, stavljao u povlašten položaj jednu od tri šećerane.
Prisjetimo se i skandala vezanog uz Agenciju za plaćanja u poljoprivredi koja daje poticaje za tuđe zemljište.
Vlasnici poljoprivrednog zemljišta u Grabovnici i Mikloušu nedaleko od Čazme imaju livadu, voćnjake, sjenokoše. Svima je zemljište u vlasništvu, kako se kaže, 1/1. I treba reći – nisu korisnici državnih potpora. Njih četvero ljetos se neugodno iznenadilo kad su slučajno doznali da im je zemljište, bez njihova znanja, upisano u ARKOD, odnosno sustav kojim Agencija za plaćanja nadzire isplatu poljoprivrednih potpora.
Unatoč brojnim medijskim napisima, i prozivkama u Hrvatskom saboru, Tihomir Jakovina, bivši SDP-ov ministar poljoprivrede, koji je iza sebe ostavio brojne repove, svoj je mandat odradio do kraja, a do danas nije pokrenut niti jedan postupak kojim bi se utvrdila kaznena ili neka druga odgovornost.
Više o aferama bivšeg ministra Tihomira Jakovine možete pročitati ovdje:
> Tihomir Jakovina – bivši ministar poljoprivrede koji je išao iz afere u aferu