Unatoč medijskoj percepciji – hrvatski nogometni navijači među najboljima

Ovog vikenda na utakmici španjolskog nogometnog Atletico Madrid – Deportivo La Coruna koja je završila pobjedom Madriđana 2-0, ubijen je u centru Madrida navijač gostujućeg kluba. Pri tome, još je 12 navijača teško ozlijeđeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom da se radi o elitnoj ligi tzv. ‘petice’ u koju spada pet najjačih europskih nogometnih država, kao i o dva vrlo popularna španjolska kluba, vijest ima još veću težinu širom svijeta.

Podsjećamo, Atletico Madrid je aktualni prvak Španjolske, a titula prvaka Europe mu je izmakla u zadnjim trenucima susreta sa Real Madridom.

Što se dogodilo u Madridu?
Na dan susreta koji se igrao ovog vikenda, već od samog jutra došlo je do sukoba navijača Atletico Madrid i njihove navijačke grupe ‘Frente’ sa gostujućim navijačima iz La Corune. Tučnjave koje su počele od ranog jutra, nastavile su se tijekom dana i kulminirale sukobima pred sam susret u okolici stadiona ‘Vincente Calderon’.
U kobni obračun u kojem je ubijen mladi navijač Deportiva bilo je uključeno oko 200 osoba. Navijači Deportiva bili su napadnuti od navijača Atletica, a sukobi su se nastavili po ulicama San Rufo, Virgen del Puerto i Paseo dela Emita del Santa u okolici stadiona.
Ubijenog navijača su liječnici bezuspješno pokušali reanimirati u bolnici.
Dobar dio teško ozlijeđenih navijača ima glave razbijene bocama.
Ovo je već treći ubijeni navijač Deportiva na nogometnim utakmicama španjolskog prvenstva u zadnjih 10-ak godina.
S obzirom da je prošli tjedan na košarkaškoj utakmici vrlo popularne Europske lige u Turskoj Galatasaray – Crvena Zvezda ubijen mladi navijač iz Beograda, postavlja se pitanje sigurnosti navijača na sportskim terenima diljem Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 
Što je s Hrvatskom?
Na sreću, unatoč percepciji javnog mijenja kod nas, o nekoj posebnosti navijačkih sukoba u Hrvatskoj u odnosu na neke tzv. ‘civilizirane’ zapadnoeuropske zemlje, od samostalnosti hrvatske države još nitko, na sreću, nije izgubio život kao posljedica takvih sukoba.
Za razliku od Hrvatske, na nogometnim i sportskim terenima susjednih i okolnih zemlja u obračunima navijača ubijeni su deseci navijača, a teško ozlijeđene stotine. Tako je samo u Srbiji na nogometnim stadionima već 11 ljudi izgubilo život, a slično se događalo i u Grčkoj, Turskoj, Nizozemskoj pa čak i skandinavskoj Švedskoj.

O sukobima navijača bez poginulih da i ne pričamo, tako je na nedavnoj utakmici nogometne Lige prvaka i europskog ‘top one’ sportskog natjecanja, Borussia Dortmund – Galatasaray došlo do ogromnih nereda i sukoba navijača na stadionu i ulicama Dortmunda. Bild je izvijestio da je protiv jednog turskog navijača podnešena krivična prijava za pokušaj ubojstva.

Kako je svaki oblik nasilja za osudu,osobito na sportskim terenima, ne tiješi nas saznanje o tome da se najgrublji i najnasilniji navijački prijestupi događaju u nama okolnim zemljama sa dugom tradicijom sporta i navijanja. Ali, mnogo govori podatak da su hrvatski nogometni navijači u nedavnoj anketi provedenoj u susjednoj Italiji – zauzeli jedno od prva tri mjesta – pri čemu se ocjenjivalo srčanosti i zalaganju za svoju momčad, pjevanje i navijanje, dok iste te navijače – većina hrvatskih medija (koji paradoks!) prikazuje kao posebno nasilne i destruktivne u odnosu na druge narode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.