Glavni tajnik UN-a António Guterres osudio je iranske napade na Izrael nakon što mu je ranije zabranjen ulazak u tu zemlju zbog njegove početne reakcije.
Govoreći pred Vijećem sigurnosti UN-a, Guterres je izjavio je kako je krajnje vrijeme da se zaustavi ono što je nazvao “smrtonosnim ciklusom nasilja odmazde” na Bliskom istoku.
Guterres: ‘Snažno osuđujem jučerašnji masivni raketni napad Irana na Izrael’
U ranijoj izjavi, izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz proglasio je Guterresa personom non grata. Nazvao ga je “anti-izraelskim glavnim tajnikom koji podržava teroriste”.
Ove su izjave bile reakcija na Guterresov prvotni poziv na prekid vatre. No, bez izričitog spominjanja iranskog napada.
Obraćajući se Vijeću, Guterres je rekao da je osudio napad u travnju. “Kao što je trebalo biti očito jučer u kontekstu osude koju sam izrazio, ponovno snažno osuđujem jučerašnji masivni raketni napad Irana na Izrael”, rekao je.
>Iran lansirao projektile na Izrael
Iran ispalio oko 180 raketa na Izrael
U utorak je Iran ispalio oko 180 balističkih raketa na Izrael. Izrael je izvijestio da je većina njih presretnuta.
U izjavi nakon napada na društvenoj mreži X, ranije poznatoj kao Twitter, Guterres je rekao kako osuđuje “širenje sukoba na Bliskom istoku uz eskalaciju za eskalacijom”.
Prije nego što se obratio Vijeću sigurnosti UN-a, Katz je u izjavi rekao da svatko tko “ne može nedvosmisleno osuditi gnjusni napad Irana na Izrael ne zaslužuje kročiti na izraelsko tlo”.
Posebno je kritizirao Guterresa zbog “njegove anti-izraelske politike od početka rata”.
>Eskalacija na Bliskom istoku: Sukob se zahuktava, Izrael glavnog tajnika UN-a proglasio ‘personom non grata’
Eskalacija sukoba
Napad Irana u utorak najnovija je eskalacija u nizu sukoba, koji su započeli prije gotovo godinu dana napadima Hamasa na Izrael, a nedavno su uključivali i povećane borbe između Hezbollaha, kojeg podržava Iran, i Izraela.
Izrael je pokrenuo vojnu kampanju u Gazi kao odgovor na neviđeni napad 7. listopada. Tada su naoružani pripadnici Hamasa ubili oko 1.200 ljudi. Pritom su 251 osobu uzeli za taoce.
Od tog napada, vojna kampanja u Gazi do sada je odnijela živote ukupno 41.689 osoba, prema podacima ministarstva zdravstva pod kontrolom Hamasa.
Tijekom sukoba bilo je nekoliko sukoba između Izraela i Ujedinjenih naroda u vezi sa situacijom u Gazi i na Zapadnoj obali. Također, došlo je do tenzija i u vezi s ulogom UN-ove agencije za palestinske izbjeglice, UNRWA.
Uključenost članova UNRWA u napade
U siječnju ove godine Izrael je optužio nekoliko članova osoblja te agencije da su bili uključeni u napade 7. listopada.
Kao odgovor na te optužbe, agencija je pokrenula istragu – nakon čega su neki od njezinih međunarodnih donatora povukli podršku, da bi je kasnije ponovno vratili. U kolovozu je devet članova osoblja otpušteno zbog potencijalne umiješanosti u napade.
Tijekom sukoba, UNRWA je kritizirala Izrael zbog zračnih napada u Gazi u kojima su stradali članovi njezina osoblja, javlja BBC.
Tekst se nastavlja ispod oglasa