Neprekidni progoni Crkve u Nikaragvi: ‘Najgori trenuci u povijesti’

nikaragvi
Izvor: iStock by Getty images

Progoni Crkve u Nikaragvi neprekidni su. Naglašavajući strašne uvjete u kojima se nalazi Katolička Crkva u Nikaragvi, Međunarodni republikanski institut (IRI) sa sjedištem u Washingtonu, 15. siječnja, dodijelio je nikaragvanskom biskupu u egzilu mons. Rolandu Álvarezu nagradu slobode Johna S. McCaina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U njegovo ime nagradu je preuzeo vlč. Benito Martinez, još jedan svećenik iz Nikaragve u egzilu. Nagrada dolazi u razdoblju kada režim predsjednika Daniela Ortege nastavlja povećavati progon Katoličke Crkve te odaje počast hrabrosti biskupa Álvareza.

Inače, biskup Álvarez uhićen je 2022. i osuđen na 26 godina zatvora jer je javno govorio o progonu s kojim se nikaragvanska Crkva suočava. Nakon što je odslužio godinu dana u zatvoru, SAD su uspješno ispregovarale njegovo puštanje iz zatvora. I to kao dio skupine od 222 nepravedno zatočena pritvorenika.

Biskup Álvarez sada boravi u Vatikanu i lošeg je zdravlja nakon što je izdržao grubo postupanje dok je bio u pritvoru. Petnaest drugih nikaragvanskih svećenika, također bivših političkih zatvorenika, boravi s njim u Rimu. Oni su znak razmjera progona koje vrši Ortegin režim, javlja HKM.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Nikaragva sve nesigurnija: Posebno su na udaru katolici

Crkva u Nikaragvi ‘proživljava najgore trenutke u povijesti’

Na dodjeli nagrade mogle su se čuti informacije da Crkva u Nikaragvi “proživljava najgore trenutke u povijesti od njezina dolaska prije više od 500 godina”.

Jedan od protjeranih svećenika ustvrdio je kako je bio uhićen, vrijeđan, tučen i zatvoren mjesecima, a na kraju i protjeran, dok je njegova obitelj u Nikaragvi ostavljena živjeti s policijom “parkiranom ispred njihove kuće, promatrajući svaki njihov pokret”.

Ova vrsta nadzora sve je češća u Nikaragvi gdje se, prema riječima vlč. Martineza, “svake nedjelje patrolna vozila puna policije parkiraju ispred katoličkih crkava u zemlji”, a “vjernici koji nedjeljom sudjeluju na euharistiji se fotografiraju i snimaju se homilije preostalih svećenika”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Nikaragva: Svećenik uhićen nakon misnog slavlja na Staru godinu

Režim u Nikaragvi sličan onome u Kini

Ova vrsta režima nadzora nevjerojatno je slična onoj koju je Kina nametnula svojim vjerskim zajednicama. Nikaragva održava bliske odnose s Kinom, koju vidi kao važnog saveznika suočena sa sve većim sankcijama Zapada i posrnulim gospodarstvom. U prosincu 2023. Kina i Nikaragva najavile su unapređenje odnosa, čime su dvije autokracije još bliže nego prije.

Također, Nikaragva je u srpnju 2022. protjerala 18 časnih sestara iz reda Misionarki milosrđa, koji je osnovala Sv. Majka Terezija i koji je bio aktivan u Nikaragvi od 1988.

Prema BBC-ju, časne sestre su autobusom pod policijskom pratnjom prevezene do južne granice zemlje i natjerane da pješice prijeđu u Costa Ricu. Vlasti su misionarima ljubavi oduzele njihov pravni status krajem lipnja, što je administrativna mjera koja je postavila temelje za njihovo kasnije protjerivanje, javlja International Christian Concern (ICC).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ranije, 2022. Ortegina vlada protjerala je vatikanskog veleposlanika u Nikaragvi, što je izazvalo međunarodni diplomatski skandal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.