EMA provjerava dojave o rijetkom nervnom poremećaju nakon cijepljenja AstraZenecom

Foto: Fah

Europski medicinski regulator objavio je da istražuje rijetke slučajeve poremećaja živčanog sustava kod ljudi koji su primili cjepivo AstraZenece, dok vlasti diljem svijeta teže transparentnosti oko sigurnosti cjepiva protiv COVID-19.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sklopu redovitog pregleda izvješća o sigurnosti cjepiva Odbor za sigurnost Europske agencije za lijekove analizira podatke o slučajevima Guillain-Barreova sindroma, objavila je EMA. Regulator je također podržao cjepivo J&J.

Podsjetimo, od ranije preispituju mogućnost stvaranja krvnih ugrušaka nakon cijepljenja protiv koronavirusa.

Što je Guillain-Barreov sindrom?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o rijetkom neurološkom stanju u kojemu imunološki sustav napada zaštitnu ovojnicu na živčanim vlaknima.  Sindrom se najčešće pojavljuje s bakterijskom ili virusnom infekcijom i razvija se tijekom nekoliko dana ili tjedana.

Ovaj sindrom je izuzetno rijedak, a njegova pojava se povezuje s respiratornim i crijevnim infekcijama, kao i nekim cjepivima koja su se koristila u prošlosti, primjer tijekom izbijanja svinjske gripe u Sjedinjenim Državama 1976. godine, a desetljećima kasnije i s cjepivom korištenim tijekom pandemije gripe H1N1 2009. godine.

No znanstvenici su otkrili da su šanse za razvoj GBS-a nakon cijepljenja izuzetno male.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EMA je u petak također rekla da istražuje izvještaje o upali srčanog mišića nakon cijepljenja cjepivom Pfizer-BioNTech, pod nazivom Comirnaty, te cjepivom Moderne. Europski medicinski regulator navodi da trenutačno nema naznaka da su ti slučajevi posljedica primanja cjepiva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.