Ministar Beroš: Virus ulazi u zdravstveni sustav, prijeti na sve strane

Zagreb, 16.10.2020. - Konferencija za medije ispred Ministarstva zdravstva. Na fotografiji ministar Vili Beroš. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

Ministar zdravstva Vili Beroš u petak je upozorio da Hrvatska u ovom trenutku ima ozbiljan porast novooboljelih od Covida-19 i pozvao građane na najveću ozbiljnost jer će inače virus upravljati njihovim životima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Danas je prvi put broj novozaraženih prešao tisuću. Virus ulazi u zdravstveni sustav, staračke domove i ozbiljno prijeti na sve strane. Krajnje je vrijeme da uzmemo stvar u svoje ruke. Odustanemo li od osobne odgovornosti, virus će upravljati našim životima”, istaknuo je Beroš i pozvao građane da se pridržavaju donesenih mjera, nužnih da se spriječi eksponencijalni rast novozaraženih.

Mjere nisu kazna, istaknuo je ministar koji se zajedno s ravnateljem Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslavom Capakom obratio javnosti u povodu rekordnog broja novozaraženih od koronavirusa u Hrvatskoj, kojih je danas evidentirano 1131.

Jučer umrlo troje ljudi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Beroš je naglasio da zdravstveni sustav za sada funkcionira, no to ne može sanirati neodgovorno ponašanje pojedinaca.

U zadnja 24 sata u bolnice je zaprimljeno 117 bolesnika, a jučer je umrlo troje ljudi, rekao je Beroš.

U KBC-u Rijeka popunjeno je 31 posto kapaciteta, u KBC-u Osijek 81 posto kapaciteta, u KBC-u Split, 27, a u KB-u Dubrava 60 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Virus je ušao u KB Sveti duh, KB Merkur, KBC Osijek, KBC Sestre milosrdnice, u bolnicu u Popovači, OB Našice i OB Zabok.

“Pokušavamo balansirati mjere. Naš cilj nije zatvoriti gospodarstvo, nego naći suživot s virusom. Minorizirati mjere nije dobro. Pogledajmo brojke i naučimo nešto iz njih”, poručio je ministar.

Capak: Zabrinjavajući porast oboljelih, građani relativiziraju mjere

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Capak je rekao da svjedočimo ozbiljnom i zabrinjavajućem porastu novooboljelih, iako nema posebnih žarišta. To je zrakasto širenje jer se ne pridržavamo mjera, iako Hrvatska ima najliberalnije mjere u Europi.

“Čitavo vrijeme nastojimo donijeti balansirane mjere u epidemiološkim okvirima da život funkcionira, no prisutno je relativiziranje mjera. Tražimo od građana da prihvate mjere koje smo donijeli ovoga tjedna i da se ponašaju odgovorno jer jedino tako možemo zaustaviti ovaj rast”, rekao je Capak.

Dodao je da se u ovom trenutku ne razgovara o uvođenju novih epidemioloških mjera jer se očekuje učinak nedavno uvedenih mjera.

No, upozorio je, prostora za pooštravanje mjera još uvijek ima, uz ostalo daljnje ograničavanje okupljanja, stroža kontrola nošenja maski i ranije zatvaranje mjesta okupljanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivica Lukšić iz KB-a Dubrava rekao je da se KB Dubrava sve više popunjava oboljelima, a Klinika za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević je popunjena, no za sada nije prisutan veći porast teško oboljelih koji traže intenzivno liječenje, javlja HRT:

Na pitanje ima li dovoljno zdravstvenih kapaciteta, ministar Beroš rekao je da se trude osigurati dovoljan broj.

– U ovom trenutku mobilizacijom kadrova unutar zdravstvenog sustava vjerujem da ćemo moći pokriti akutne potrebe, rekao je.

Dodao je da je broj hospitalnih kreveta 14.460 i da imaju 850 respiratora te da su pokrenuli planove za aktiviranje sekundarnih centara.

Kada je riječ o novim mjerama, Capak je rekao da o njima ne razmišljaju, ali da ima prostora za pooštravanje.

– Ima mjesta za unapređenje i uvođenje novih mjera, ali sigurni smo da su i ove mjere dostatne ako bi ih se pridržavali, dodao je ministar Beroš.

U planu aktiviranje Arene i drugih sekundarnih kapaciteta

“Držimo stvari pod kontrolom, no moramo se kao društvo uozbiljiti i sačuvati zdravstveni susta koji je uz domove za umirovljenike najosjetljivija karika”, istaknuo je Lukšić.

Beroš vjeruje da će zdravstveni sustav moći pokriti potrebe te iznio podatke o 917 specijalista i specijalizanata u intenzivnoj njezi, 14.460 hospitalnih kreveta, 800 respiratora i oko 1450 intenzivnih kreveta.

Pokrenuti su planovi za pokretanje sekundarnih kapaciteta, uključujući Arenu u Zagrebu, koji će se aktivirati ako broj oboljelih bude rastao.

“Ako zdravstveni sustav postane preopterećen, doći će do problema u liječenju svih bolesnika”, poručio je ministar.

Razmišlja se i o uvođenju hladnog pogona u bolnice u koje je ušao virus, no ministar ističe da će to biti selektivno jer ljudi obolijevaju i od drugih akutnih stanja i moraju se moći liječiti na adekvatan način.

U ponedjeljak će ekspertna skupina odrediti u kojim će se se zdravstvenim ustanovama preći na hladni pogon, najavljeno je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.