HJZJ objavio je preporuke za zaštitu od koronavirusa na moru i na kupalištima.
Kažu da svugdje moraju biti upozorenja o pravilima ponašanja i higijenskim standardima. Ako je moguće, pravila se moraju oglašavati razglasom. Obavezna je dezinfekcija ruku. I zaposlenici i gosti moraju se držati razmaka.
“Za prostore morskih i slatkovodnih kupališta, maksimalan broj osoba kojima je dopušten istovremeni boravak određuje se prema načelu 15 osoba na 100 m2 neto površine prostora”, kažu u HZJZ-u, prenosi Dnevnik Nove TV.
“Koncesionar treba odvojiti ležaljke tako da se osigura fizička distanca (osigurati osobu koja može nadzirati propisane mjere) te dezinficirati ležaljke nekoliko puta dnevno, a obavezno između dva gosta. Ako prostori kupališta predviđaju druga sjedeća mjesta, njih je također potrebno rasporediti na 1,5 metra”, piše u uputama.
Kante sa smeće moraju imati poklopce, a u vodi se također treba držati razmak. Sanitarne čvorove treba čistiti barem svaka dva sata i povećati broj onih koji ih čiste.
Monitoring vode rade djelatnici HZJZ-a. Sve preporuke za kupanje u moru su ovdje.
Bez sušila za ruke na bazenima
I bazeni moraju imaju istaknute obavijesti, dozatore se dezinfekcijskim sredstvima i najviše 15 osoba na 100 metara kvadratnih. Ležaljke, ali i stolice ako ih ima trebaju se odvojiti i često dezinficirati.
Kloriranje se radi na uobičajen način, a treba paziti i na ispravnost klimatizacijskih uređaja.
Preporučuje se da se sušila za ruke ne koriste nego da svugdje budu papirnati ručnici. Sanitarni čvorovi čistit će se svaka dva sata.
“Prije ulaza na čisti dio bazenskog kupališta (bazen s površinom oko bazena), korisnici se obvezno moraju tuširati i proći kroz predbazen (dezbarijera) za pranje nogu. Voda u predbazenima (dezbarijerama) mora biti hiperklorirana ili obvezno sadržavati dezinfekcijsko sredstvo”, napominju u HZJZ-u.
Broj osoba u bazenu ovisi veličini bazena. Treba se održavati fizički razmak.
Osoblje prilikom interakcije s gostima treba nositi masku. Ako je moguće, treba staviti pregrade na mjestima posluživanja. Zaposlenici svaki dan moraju mjeriti temperaturu, a ako je moguće trebaju raditi dvokratno.
“Za svaki trening i organiziranu športsko-rekreativnu aktivnost ili slobodno korištenje od strane građana na bazenskom kupalištu ili vodenom parku uspostavit će se sustav vođenja evidencije prisutnih osoba radi naknadnog lakšeg epidemiološkog praćenja kontakata u slučaju pojave zaraze”, piše u preporukama.