Zanimljivo je da je tekst američke himne djelo amaterskog pjesnika Francisa Scotta Keya. Njega je za pisanje te pjesme nadahnula jedna junačka epizoda iz rata protiv Britanaca, kojoj je sam prisustvovao.
Na današnji dan 1814. napisana je američka himna. Ona je djelo amaterskog pjesnika Francisa Scotta Keya, koji je na današnji dan dobio inspiraciju da je napiše, pod dojmom američke uspješne obrane tvrđave McHenry u saveznoj državi Maryland. Izvorni naziv koji je Francis Scott Key dao pjesmi bio je “Obrana tvrđave McHenry” (“Defence of Fort McHenry”), ali je naslov u međuvremenu promijenjen u “Barjak iskićen zvijezdama” (“The Star-Spangled Banner”), što je danas službeni naziv američke nacionalne himne.
Naslov “Barjak iskićen zvijezdama” (“The Star-Spangled Banner”) uzet je iz stihova himne koji glase:
O say does that star-spangled banner yet wave,
O’er the land of the free and the home of the brave?
(Reci da li taj barjak iskićen zvijezama već vijori,
Nad zemljom slobodnih i nad domom hrabrih?)
Navedena tvrđava McHenry nalazi se točno na ulazu u luku grada Baltimorea. Francis Scott Key prisustvovao je britanskom napadu na tu tvrđavu tijekom Američko-britanskog rata 1812.-1814. Taj rat Amerikanci nazivaju i “Drugim ratom za nezavisnost”, a u njemu su podnijeli težak gubitak kad je britanska vojska spalila Washington. Tom je prilikom spaljena i Bijela kuća te zgrada američkog Kongresa. Ipak, Amerikanci su se nastavili hrabro boriti i Francis Scott Key je svjedočio kako su uspjeli obraniti tvrđavu McHenry i grad Baltimore, unatoč teškom britanskom noćnom artiljerijskom napadu.
U ranu zoru nakon britanskog napada, Amerikanci su na obranjenoj tvrđavi podigli veliku američku zastavu koja se ponosno zavijorila u inat Britancima. Upravo to podizanje zastave u zoru inspiriralo je Francisa Scotta Keya da napiše himnu. Inače, navedenu zastavu sašila je lokalna građanka Mary Pickersgill sa svojom 13-godišnjom kćeri. Zastava je bila doista ogromnih dimenzija, čak 9.1 × 13 metara.