18. srpnja 1918. – komunisti živu spalili kneginju i sveticu Elizabetu Romanovu

Foto: Friedrich August von Kaulbach, izvor: commons.wikimedia.org

Elizabetu su boljševici bacili u rudarsko okno duboko oko 20 metara. Kad su shvatili da nije poginula od pada, bacili su u otvor granatu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak ni to nije ubilo Elizabetu, jer je jedan od boljševičkih agenata čuo pravoslavni kršćanski napjev s dna okna.

Na današnji dan 1918. boljševički su pristalice u Rusiji izvršili težak zločin nad pripadnicom carske obitelji – velikom kneginjom Elizabetom Romanovom. Ona je bila sestra ruske carice Aleksandre koja je samo dan ranije ubijena zajedno sa suprugom carem, sinom carevićem i četiri kćeri (uključujući slavnu Anastaziju).

Velika kneginja Elizabeta bila je poznata po svojoj izrazitoj pobožnosti još mnogo prije početka Oktobarske revolucije. Naime, to se pokazalo još 1905. kada je socijalistički revolucionar Ivan Kaljajev ubio bombom njenog supruga – velikog kneza Sergeja Romanova . Elizabeta je tada kršćanski oprostila ubojici svog muža, a navodno se i zauzela da ga se pomiluje. Nakon tog ubojstva, ona je navodno prestala jesti meso, a zatim je odlučila stupiti u samostan. Prethodno je prodala svoj luksuzni nakit, uključujući i vjenčani prsten, te ostalu imovinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako prikupljenim novcem financirala je podizanje samostana sv. Marte i Marije u Moskvi. Postala je poglavarica tog samostana, a u sklopu njega otvorila je i bolnicu, ljekarnu i sirotište. Dapače, s vremenom je samostan dijelio čak 300 obroka za siromašne stanovnike Moskve.

Nakon Oktobarske revolucije boljševici su veliku kneginju Elizabetu uhitili, navodno po Lenjinovoj naredbi, i odveli iz samostana u zatvoreništvo. Donesena je odluka da ju se pogubi. Kod mjesta Alapajevsk sa sibirske strane Urala, Elizabetu su bacili u rudarsko okno duboko oko 20 metara, a s njom još i nekoliko daljih pripadnika carske dinastije. Kad su boljševici shvatili da ovi nisu poginuli od pada, bacili su u otvor granatu.

Čak ni to nije ubilo Elizabetu, jer je jedan od boljševičkih agenata čuo nju i ostale kako pjevaju pravoslavni kršćanski napjev s dna okna. Ni nakon druge granate nije prestalo pjevanje pa je vođa naredio da se nabaca suho granje u rupu i da se sve zapali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko mjesec dana kasnije to su mjesto oslobodili kontrarevolucionari, a zatim su pronašli leševe Elizabete i ostalih u poluspaljenom stanju. Elizabeta je kasnije pokopana u Jeruzalemu, u crkvi sv. Marije Magdalene na poznatoj Maslinskoj gori.

U međuvremenu je proglašena pravoslavnom sveticom i mučenicom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.