18. srpnja sveti Frederik iz Utrechta – proboden mačevima za vrijeme služenja mise

Frederik je proboden mačevima za vrijeme služenja mise, na današnji dan, 18. srpnja 838. u Utrechtu (Nizozemska). Pokopan je u crkvi svetog Spasitelja u Utrechtu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sveti Frederik (nizozemski Frederik van Utrecht, njemački Friedrich, engleski Frederick), nizozemski biskup i mučenik, rođen je oko 780. u Friziji (sjeverozapadna Nizozemska), kao unuk frizijskog kralja Redbada (Radbouda). Pobožan mladić, školovao se u katedralnoj školi u Utrechtu. Njegov učitelj bio je i biskup Ricfried, kojeg je naslijedio na biskupskoj stolici. Nakon školovanja zaređen je za svećenika i poslan kao misionar u sjeverne dijelove utrechtske biskupije, gdje su još živjela poganska plemena. Bio je nadaleko poznat po svojoj učenosti i svetosti. Poznato je da je djelovao na Walcherenu, negdašnjem otoku u pokrajini Zeeland, a zajedno sa svetim Odulfom u Stavorenu, na obali jezera IJsselmeer (Frizija). Bio je prijatelj s benediktincem Rabanom Maurom (Rabanus Maurus), poznatim teologom i nadbiskupom Mainza. Na saboru u Mainzu, 829., doživio je pohvale zbog svojeg znanja i djelovanja.

Frederik je bio biskup Utrechta od 815/816. do 838. godine. Posvetio se obnovi crkvenog života i svećenstva, a osobito se borio protiv incestuoznih ženidbi među pripadnicima plemstva. Proslavio se svojom molitvom posvećenom Presvetom Trojstvu i životopisom svetog Bonifacija. Ubila su ga dvojica plaćenika koje je vjerojatno poslala kraljica Judita Bavarska, druga žena franačkog kralja Ljudevita Pobožnog, jer ju je biskup javno ukorio zbog nemoralnog života. Prema drugim izvorima ubojice su poslali pogani iz Walcherena, zakleti protivnici misionara i kršćanstva.

Frederik je proboden mačevima za vrijeme služenja mise, na današnji dan, 18. srpnja 838., u Utrechtu. Pokopan je u crkvi svetog Spasitelja u Utrechtu. Zaštitnik je gluhih osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.