19. travnja 1862. rođen Janko Ibler – hrvatski književnik i pravaš

Foto: www.enciklopedija.hr

Janko Ibler, književni kritičar, romanopisac, publicist. Rodio se u Staroj Gradiškoj 19. travnja 1862. u obitelji pohrvaćenog oca Nijemca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pučku školu završio u Brodu 1873., gimnaziju u Vinkovcima pohađao do 1878. potom dovršavao u Zagrebu i Rijeci.

Pisao još kao gimnazijalac u “Bršljanu” 1876. članak Tko je Hrvat? Od 1881. profesionalni je novinar, književni kritičar u riječkoj pravaškoj “Slobodi”. Iste godine vraća se u Zagreb, ulazi u redakciju “Vijenca”.

Piše književne i kazališne kritike, ubrzo izrasta u prvog hrvatskog književnog kritičara realizma. Godine 1885./6. vraća se u list “Slobodu” i Rijeku za glavnog urednika. “Sloboda” je preimenovana u list “Hrvatska”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opet se vraća u Zagreb gdje ulazi u redakciju “Narodnih novina”. Glavni je urednik novina od 1896. (poslije smrti Miloša Zeca) do 1908. Sljedeće je godine umirovljen pa započinje pisati zahtjevnije napise. Osim kazališnih književnih kritika bavi se analizom hrvatske političke pozornice od 1903. do 1913. tako 1914. izdaje prvu knjigu „Hrvatska politika 1903-1913“. U ratu 1917. drugu knjigu.

Roman „Zora“ izlazi 1920. kasnije je ušao i u „Pet stoljeća hrvatske književnosti“ (1962).

U politici Ibler je bio pravaš, a u književnosti pobornik realizma i protivnik Šenoina romantizma. Pisao je često pod pseudonimom “Desiderius” književne i kazališne kritike, feljtone i političke rasprave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bio je teoretičar književnog realizma. Prevodio je djela s ruskog i sa skandinavskih jezika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.