4. siječnja 1896. Utah – utemeljena mormonska država u SAD-u

Foto: EPA

Država Utah primljena je u sastav SAD-a na današnji dan 1896. kao 45. po redu savezna država. Zanimljivo je da su mormoni željeli još mnogo ranije osnovati svoju državu oko Salt Lake Cityja, i to na znatno širem području. Ta se mormonska država trebala zvati “Deseret”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 1896. nastala je američka savezna država Utah – jedina većinski mormonska država u SAD-u. Utah je primljena u sastav SAD-a kao 45. po redu savezna država (nakon nje primljeni su još samo Oklahoma, Novi Meksiko, Arizona, Aljaska i Havaji).

Mormoni, koji sebe službeno nazivaju pripadnicima Crkve Isusa Krista svetaca posljednjih dana (The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints) – čine većinu stanovništva države Utah (oko 63%). Njihov utjecaj još je razmjerno i veći, jer drže ključne političke položaje. Glavni grad države Utah je Salt Lake City i u njemu se nalazi svjetsko središte mormona.

Zanimljivo je da su mormoni željeli još mnogo ranije osnovati svoju državu oko Salt Lake Cityja, i to na znatno širem području koje bi obuhvatilo i gotovo cijelu susjednu Nevadu, veći dio Arizone te dobar dio Kalifornije. Ta se mormonska država trebala zvati “Deseret”. Ipak, to im američke vlasti nisu dopustile, a čak i državu Utah, na mnogo manjem teritoriju, dali su im tek kad su mormoni službeno odbacili poligamiju (mnogoženstvo).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.