Felix slavi 40 godina: kako komentirati, ali ne i vrijeđati

Zagreb, 19.5.2015. - Sreæko Puntariæ, istaknuti hrvatski karikaturist koji godinama svojim Felixom uveseljava èitatelje britkim, ali ne i uvredljivim komentarima društvene svakodnevice, proslavit æe 40 godina rada izložbom "Felix u gostima", koja se otvara u utorak u Nacionalnoj i sveuèilišnoj knjižnici (NSK). Na arhivskoj fotografiji od 28.01.2012. godine Sreæko Puntariæ. foto HINA / Denis CERIÆ / mm

Srećko Puntarić, istaknuti hrvatski karikaturist koji godinama svojim Felixom uveseljava čitatelje britkim, ali ne i uvredljivim komentarima društvene svakodnevice, proslavit će 40 godina rada izložbom “Felix u gostima”, koja se otvara danas, u utorak, u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici (NSK).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zagreb, 19.5.2015. - Sreæko Puntariæ, istaknuti hrvatski karikaturist koji godinama svojim Felixom uveseljava èitatelje britkim, ali ne i uvredljivim komentarima društvene svakodnevice, proslavit æe 40 godina rada izložbom "Felix u gostima", koja se otvara u utorak u Nacionalnoj i sveuèilišnoj knjižnici (NSK).  foto HINA / Felix Fun Factory / mm

Izloženo je 120 karikatura koje pokrivaju cijelu njegovu karijeru, od prvih radova objavljenih 1975. u “Kerempuhu”, preko “Sprinta”, “SN Revije”, “Vjesnika”, “Večernjeg lista” (u kojem objavljuje već dvadeset godina) i “Glasa koncila”, do onih napravljenih za međunarodne festivale. S obzirom na razdoblje koje je obuhvaćeno, izložba je i svojevrsni društveno-politički pogled u prošlost.

“Najteži dio posla bio je kako od skoro 12 tisuća karikatura izabrati samo jedan posto za izložbu, pa sam pokušao pomiriti kronološki pristup i šarolikost tema, među kojima su i one bliske mladima, s obzirom da će oni u NSK najviše i vidjeti moje radove”, rekao je Srećko Puntarić u razgovoru za Hinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Felix, koji s prepoznatljvim velikim crvenim nosom prati Puntarića od početka karijere, nije lik poput Grge ili Pere, kako se često smatra, već autorov pseudonim, njegovo ime na latinskom, koji je uzeo kao mlad karikaturist, odnosno ime rubrike. “Felix predstavlja način razmišljanja i filozofiju, a pojavljuje se u različitim likovima, među ostalim i životinjama”, napomenuo je.

Puntarić je uvijek pazio da u svojim likovnim komentarima ne prijeđe granicu dobrog ukusa i da se ne žesti previše jer, kaže, onda humor nestaje, a kritika postaje tek konstatacija. “Ne postoje tabu teme, samo treba osluhnuti svoju savjest i pronaći dublji razlog. Mene zanima mentalitet, ne idem na prvu loptu i pojedinca, a društvenim pojavama se bavim više kao psiholog”, ustvrdio je.

Karikaturu vidi kao poeziju i umjetnost, no priznaje da je izgubila status kakav je imala prije četrdesetak godina, kada je bila gotovo obavezna u medijima, osobito tjednicima koji je danas zapostavljaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vremena su se promijenila, u tržišnim uvjetima svaki je centimetar u novinama bitan, umjesto karikature radije se stavi reklama ili skine fotografija s interneta, jer autor ne donosi dobitak, a treba ga platiti”, rekao je. Unatoč tome, smatra, karikatura nije zastarjela forma jer i dalje postoji potreba za humorom, što se vidi po tome kako se dobro snašla na portalima i u novim medijima.

Davor Trgovčević, predsjednik Hrvatskoga društva karikaturista kaže kako je Puntarić jedan od nekoliko najznačajnih hrvatskih karikaturista ikada, i zasigurno prvi u svojoj generaciji.

“Od ostalih ga izdvaja to što je osamnaest godina imao prvu i jedinu galeriju karikatura u Hrvatskoj, koja je na žalost sada zatvorena, a i objavio je tridesetak knjiga karikatura, više nego svi ostalih hrvatski karikaturisti zajedno”, rekao je za Hinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To govori o njegovog predanosti i odgovornosti, ljubavi prema poslu koji ne donosi profit, a radi kojega je imao hrabrosti ostaviti siguran posao inženjera strojarstva”, dodao je.

Objasnio je kako njegovi, iako vrlo jednostavni crteži, vješto prenose ekspresije likova, ono što oni misle i poručuju, no pritom nikada nije preoštar, niti ide ‘ad hominem’, iako je često jasno o kome se radi. “To je autocenzura u pozitivnom smislu, kritizira s blaže strane, da nas nasmije i ukaže na problem, ali pritom nikoga ne vrijeđa”, ocijenio je.

Srećko Puntarić (Zagreb, 1952.) sudjelovao je na gotovo svim skupnim svjetskim izložbama i festivalirma karikatura, osvojivši tridesetak nagrada i priznanja. Imao je nekoliko samostalnih izložbi u inozemstvu te njih dvadesetak diljem Hrvatske. Objavio je tridesetak knjiga karikatura, te 1994. otvorio u Zagrebu galeriju za humor i karikaturu “Felix Fun Factory” koja djeluje do 2012. Uz domaće časopise, objavljivao je u švicarskom “Nebelspalteru” i njemačkom “Eulenspiegelu”.

Njegova izložba u NSK bit će otvorena do 6. lipnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.