(FOTO) Čuvari hrvatske korizmene baštine zapjevali u Svetištu zaštitnika Hrvatske

Foto: Petra Vuković

Bogatstvo hrvatske korizmene vokalne baštine obilježilo je jedanaestu srijedu Velike pobožnosti svetom Josipu koja se 29. ožujka 2017. godine održala u Nacionalnom svetištu svetog Josipa. a tom prigodom članovi Korizmeno-vokalne zajednice Karlovačke županije: KUD Kamanje, KUD Mostanje, KUD Vrhovac, KUD Sveti Antun Pokupska dolina i KUD Klek, korizmenim napjevima uveličali su misno slavlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svetu misu predslavio je vlč. Dragutin Gereci, župnik Župe Pohoda Blažene Djevice Marije u Vinagori i bivši vikar u Josipovom svetištu. Koncelebrirali su mons. Antun Sente ml., rektor Svetišta, vlč. Dragutin Goričanec, povjerenik za pastoral osoba s posebnim potrebama i vlč. Ivica Tolla, župnik Župe svetog Antuna Padovanskog iz Generalskog Stola.

Vlč. Dragutin Gereci na početku homilije ukazao je na povezanost između svetoga Josipa i članova Korizmeno-vokalne zajednice kazavši kako je Josip čuvao, brinuo se i odgajao Isusa, a slično njemu i članovi zajednice čuvaju i njeguju hrvatske kulturne običaje i prenoseći njihove vrijednosti odgajaju i mlade naraštaje ali i sve one koji žele dublje proniknuti u kulturnu i vjersku baštinu hrvatskog naroda.

“Njegujući našu vokalnu baštinu nenametljivo, baš kakav je bio i život svetog Josipa, govorite o Isusu, Mariji, o Božjoj prisutnosti u svijetu koji je danas itekako potreban Boga na svim područjima našeg života.“ – kazao je predvoditelj euharistijskog slavlja. Propovijedajući o svetom Josipu vlč. Gereci naglasio je kako nam Josip pokazuje da je ljudski rad izraz ljubavi i da je upravo sveti Josip, više nego itko drugi, posvetio rad i radnika, te da i danas poručuje kako se rad ne vrednuje novcem već ljubavlju koja se u njega ulaže. Također je istaknuo Josipove vrline: skromnost, samozatajnost, pravednost, brižljivost i hrabrost kao vrijednosti koje bi svaki vjernik trebao slijediti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebno je naglasio hrabrost kroz koju Josip poručuje da se ne bojimo prihvatiti Božju volju i da se ne bojimo za vlastitu budućnost i budućnost našega naroda i pritom je podsjetio na životno svjedočanstvo i hrabrost hrvatskih blaženika: Drinskih mučenica, Miroslava Bulešića i Alojzija Stepinca čijim je riječima i završio propovijed: „Mi sa veseljem možemo danas konstatirati da štovanje i ljubav prema svetom Josipu nisu jenjali u hrvatskom narodu, nego da rastu iz dana u dan.“

Na kraju misnog slavlja o svetom Josipu i svojoj vjeri svjedočio je Marin Periš, osnivač Hrvatskog nadzemlja i voditelj na Laudato TV, koji je zajedno s obitelji hodočastio u Nacionalno svetište. Marin je posvjedočio da snagu za svoje aktivnosti dobiva od Boga i da svoje talente nastoji koristiti imajući povjerenja u Božje vodstvo i pomoć. Istaknuo je da je iznimno aktivan i da mu je evangelizacija u srcu, te da je zbog toga znao u životu raditi mnogo stvari koje su mu, iako su bile dobre i korisne, oduzimale vrijeme za molitvu i susret s Bogom.

„Shvatio sam da nije uvijek dovoljno samo činiti dobro. I to može biti zamka zla, zamka koja te uvuče u mnogo stvari, a koja te, recimo, odmakne od obitelji ili odnosa s Bogom.“ Svetog Josipa Marin je počeo više upoznavati u posljednje vrijeme kada je primjetio da se sve više mladih utječe i moli tom svecu, a među njima i njegova supruga, a posebno ga na molitvu i pobožnost potiče nedavno proglašena Godina svetog Josipa. Istaknuo je kako je s Josipom imao doticaj od djetinjstva jer mu je svećenik Josip, za kojeg kaže da mu je drugi otac, bio snažna podrška i potpora i on ga je uveo u vjeru i ljubav prema Bogu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.