Što se slavi na Sisvete to jest Sve Svete?

Prvoga dana mjeseca studenoga svake godine katolici slave blagdan Svih svetih. Tog dana slavi se one svece i svetice koje je Crkva proglasila svetima, kao i one koji nisu proglašeni svetima, ali su svojim životom ostvarili ideal kršćanskog života te su njihove duše ušle u kraljevstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako ne znamo poimence sve koji su umrli u svetosti, Crkva je odredila ovaj dan kada se zajednički moli sve svete i blažene, poznate i nepoznate.

Riječ je o onom beskrajnom mnoštvu običnih ljudi, mnoštvu koje nam svjedoči da svetost ne znači nenormalnost, besprijekornost, nego znači puninu ljudskosti.

Stoga su na svetost pozvani svi kršćani, svih razdoblja i svih životnih okolnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovdje možete poslušati prekrasane pjevane Litanije Svih Svetih:

Povijest

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spomen mučenika, zajednički različitim crkvama, počeo se slaviti od 4. stoljeća. Prvi tragovi općeg slavlja Svih svetih zabilježeni su najprije u Antiohiji i to upravo u nedjelju nakon Duhova. Ovaj običaj naveden je i u 74. homiliji svetog Ivana Zlatoustog (407.) te se do danas zadržao u istočnim pravoslavnim crkvama.

Papa Grgur III. (731. – 741.) premjestio je ovaj blagdan na 1. studenoga kako bi se poklopio s drevnim keltskim blagdanom »Samhain« koji je označavao Novu godinu. Na taj je način odgovorio na zahtjeve irskih monaha.

Papa je stoga izabrao 1. studenoga kao datum godišnjice posvete jedne kapele u bazilici sv. Petra relikvijama “svetih apostola i svih svetih, mučenika i ispovjednika, i svih savršenih pravednika koji počivaju u miru po čitavome svijetu.” U vrijeme Karla Velikog blagdan je već bio izuzetno proširen, a kralj Luj Pobožni proglasio ga je 835. zapovjedanim blagdanom. Proglas o tome izdan je »na zahtjev pape Grgura IV. uz pristajanje svih biskupa.«

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko su sveci

Papa Franjo nedavno je nadahnuto rekao tko su zapravo sveci: „Sveci nisu heroji, nego grešnici koji slijede Isusa na putu poniznosti i križa, puštajući da ih On posvećuje, jer nitko ne posvećuje samoga sebe.“

Riječ svet dolazi od grčke riječi hagios koja znači svet, odvojen, posvećen.
U tom smislu svi kršćani prve crkve su se smatrali svetima, odvojenima za Krista i vječni spas.

Uloga svetaca u životu vjernika

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog svoje čvrste i mučeničke vjere, te nadahnutog nadnaravnog života ljubavi, ti ljudi (sveci) vrlo brzo već u ranom kršćanstvu postaju izvor nadahnuća i primjera, ali i utjecanja i zagovora. Pošto je kršćanstvo vjera života i vjeruje čvrsto i jasno u život poslije smrti, preminuli sveci nisu mrtva tijela u grobu već živi svjedoci na nebu: postaju zagovornici i molitelji za one kršćane koji su ostali u životu na zemlji.
Tako sveci postaju i uzor za življenje i zagovornici kod Boga u različitim potrebama i prije svega – i spasu čovjeka.

Spomen na mrtve

Svetkovina Svih svetih ujedno je i neradni dan u Republici Hrvatskoj. Među narodom obično se ovaj blagdan povezuje s obilaskom groblja i uređivanjem grobova, pa tako i spomenom na mrtve. Ipak, u Crkvi se Spomen svih vjernih mrtvih ili Dušni dan se obilježava 2. studenog, dan kasnije.

Osim u Katoličkoj crkvi, ovaj se blagdan obilježava i u Engleskoj crkvi, kao i u mnogim evangeličkim crkvama, premda je ondje primio različite oblike, ovisno o dotičnoj Crkvi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.