Da hrvatska politička scena postaje sve više kaotična, kako piše u komentaru najnoviji broj “Glasa Koncila”, potvrđuju ne samo reakcije na činjenicu da je Hrvatska deseti kvartal zaredom zabilježila pad bruto nacionalnoga dohotka (BDP), tj. pad gospodarstva, nego i javni sukob bivšega ministra financija i predsjednika Vlade.
U uredničkom komentaru “Dokle će u Hrvatskoj bujati kaos?”, Ivan Miklenić smatra da taj javni sukob otkriva dio do sada pomno skrivane političke prljavštine, kao i činjenica da su se veoma umnožili zahtjevi za prijevremene parlamentarne izbore, odnosno ostavke pojedinih ministara.
“Porast očitovane kaotičnosti na političkoj sceni, ako i dalje izostanu potrebni iskoraci, ne samo da sigurno ne će voditi boljitku zemlje, već će i sigurno produbljivati strah za budućnost gospodarstva, Hrvatske i njezinih građana”, napominje komentator, navodeći kako je poznato da nijedna Vlada u drugoj polovici svoga mandata nije spremna na promjene, s obzirom na svoje interese na budućim izborima.
Miklenić podsjeća da promjenu Vlade zahtijevaju, osim opozicijskih političara, također i sindikati, struka, gospodarstvenici, a sasvim je očito i veoma brojni građani koji više ne mogu trpjeti nezaposlenost i sve veće siromaštvo.
Osvrćući se na sukob bivšeg ministra financija i aktualnog predsjednika Vlade, komentator tvrdi, ako bi bila točna tvrdnja bivšega ministra da premijer ne priznaje ni jednu državnu instituciju, da ne priznaje ni Sabor, da ne priznaje Ministarstvo financija… da ne priznaje predsjednika države, Sabora, da ne priznaje Ustavni sud, Vrhovni sud, da ne priznaje ni DORH, onda bi to značilo da bi Hrvatska imala na čelu Vlade svojevrsnoga revolucionara koji ne poštuje ustavnopravni poredak zemlje i koji bi zapravo pučistički zlorabio moć i vlast.
“Pretpostavi li se da je bivši ministar financija govorio istinu kad je iznio navedene podatke o ponašanju predsjednika Vlade, onda je očito da su sama sadašnja Vlada (čast pojedinim iznimkama u njoj) i osobito prvi njezin čovjek doista kreatori kaosa u hrvatskom društvu, gospodarstvu, politici…”, smatra Miklenić.
Po njegovim riječima sve to je u Hrvatskoj moguće jer je demokracija i u političkim strankama i u državi još uvijek u povojima.
“Upravo su političke stranke, još uvijek uvelike kopije bivše komunističke partije, i izborno zakonodavstvo pravni i politički okvir koji dopušta i omogućuje zloporabu moći i vlasti, koji ne dopušta ikakav nadzor nad nositeljima najviših političkih i državnih dužnosti i koji omogućuje krajnju neodgovornost političara. Premda su, očito, posve opravdani zahtjevi za prijevremene parlamentarne izbore, činjenica je da dok god se ne natjera političke stranke na unutarnju političku demokratizaciju i dok god se biračima ne omogući da biraju točno određene osobe koje će ih zastupati u zakonodavnoj vlasti, a ne otuđene liste s najčešće nesposobnim poslušnicima ili simpatizerima stranačkih prvaka, Hrvatska se ne može nadati boljoj budućnosti. Dok se god ne ostvari ta demokratizacija, koja bi trebala biti i u interesu EU-a i SAD-a, u Hrvatskoj će bujati kaos”, stoji u zaključku komentara “Glasa Koncila”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa