Jelšanska procesija s križonošom Krunom Peronjom (1981.) u četvrtak poslijepodne je bila na ‘Žalovanju Gospi’ u Biskupijskom svetištu Majke Božje na Račiću, a večeras kreće u glasovitu procesiju ‘Za Križen’, koja već pet stoljeća u noći s Velikog četvrtka na Veliki Petak prelazi put od 25 kilometara kroz šest mjesta otoka Hvara.
U pokorničku procesiju, koja je 2009. uvrštena na Popis svjetske nematerijalne kulturne baštine, istovremeneo će, u 22 sata, iz šest župskih crkava krenuti ophodi na čelu sa križonošom koji nosi križ, težak do 18 kilograma, u znak molbe ili zahvalnosti, kao vlastiti ili obiteljski zavjet.
Tako će svoje procesije povesti još križonoša Branimir Duboković (1982.) iz Pitava, Goran Marić (1980.) iz Vrisnika, Matko Milatić (1967.) iz Svirača, Juraj Račić (1981.) iz Vrbanja i Dragan Čagalj (1957.) iz Vrboske. Križonoše slijede izabrane pratnje u bratimskim tunikama te mnoštvo vjernika i hodočasnika.
Procesije će se, po tradiciji, kretati u pravcu kazaljke sata i nigdje se međusobno neće susresti. Tisuće “procesijunara” će cijelu noć ići iz mjesta u mjesto pri čemu će se moliti, pjevati arhaične korizmene napjeve, te pohoditi župne crkve i neke manje kapelice. Pred jutro se svaka vraća u svoju župsku crkvu.
Procesije pripremaju i provode bratovštine, ti jest zajednice hvarskih vjernika. Okosnica procesije Za Križen je Gospin plač, osmerački pasionski tekst iz 15. stoljeća kojeg u formi glazbenog dijaloga pjevaju izabrani pjevači, kantaduri.
Neprekinuto se održava više od pet stoljeća – godine 1944. bila je upriličena u izbjegličkom logoru u El Shattu.
Velika je čast biti križonoša, tolika da su primjerice u Jelsi predbilježeni sve do 2043. godine.