Danas Crkva u svim Katedralama svijeta, u spomen na sveta pomazanja, blagoslivlja bolesničko ulje i posvećuje ulje svete Krizme, kojim se pomazuju krštenici, svećenici i biskupi. Crkva vjeruje da pomazanici krštenici, krizmanici i svećenici u zajedništvu s biskupom imaju Kristov miomiris. Još i više – tijekom posvete ulja biskup u ulje simbolično „udahnjuje svoj dah“, sjećajući nas da je u svakom pomazanju na djelu stvaralački Božji čin.
Stoga je ova jutarnja misa, kao jedina u biskupiji na dan Velikog Četvrtka, posebna jer je znak zajedništva vjernika cijele Crkve: svećenika, redovnika i redovnica, đakona, laika i svih koji su dio Kristove Crkve. To se još naziva Opće svećeništvo svih vjernika.
Krist je, naime, po vjeri Crkve na jedinstven način postao svećenikom, prorokom i kraljem. Snagom svetoga krsta svi vjernici, a na poseban način snagom Svetog reda izabrani i zaređeni služitelji Crkve, sudjeluju u toj Isusovoj svećeničkoj (posvetiteljskoj), proročkoj (učiteljskoj) i kraljevskoj (pastirskoj) službi.
Na ovaj dan svećenici biskupu obnavljaju svoja obećanja. Biskup posveti ulja: svete krizme, sa kojima se potvrđuju krizmanici i djeca pomazuju na krštenju, te svećenici prilikom ređenja, i bolesničko ulje, sa kojim se pomazuju bolesnici kad im se dijeli sakrament bolesničkog pomazanja.
Ovaj izuzetan liturgijski čin ostavlja duboki utisak na prisutne zbog prisutnosti velikog broja svećenika (u većim biskupijama na stotine njih), te svečanosti same liturgije. Ona odiše dahom Neba, a često zna trajati gotovo dva sata: miomiris tamjana, pjesma, svečana liturgija, molitve biskupa, obred posvete ulja, brojni svećenici i vjernici čine ovu misu jedinstvenom u liturgijskom kalendaru Crkve.