Hrvatski prostor čuva velik broj lokaliteta koji nose naziv sv. Martina, a također i velik broj svetišta posvećenih sv. Martinu biskupu.
Godine 2005. pokrenut je europski projekt o očuvanju univerzalne europske kulturne baštine sv. Martina s idejom povezivanja mjesta i krajeva diljem Europe kroz otvaranja kulturnih martinskih itinerera koji bi povezivali Europljane preko zajedničkih kulturnih martinskih materijalnih i nematerijalnih dobara. Zato je osnovan Europski kulturni centar sv. Martin iz Toursa (Centre culturel européen Saint Martin de Tours), koji djeluje u Francuskoj tako što se brine za očuvanje i bolje prezentiranje francuske martinske baštine i otvara nacionalne kulturne događaje u Francuskoj.
Rad Centra potvrdilo je Vijeće Europe iz Strasbourga i Europski centar kulturnih itinerera iz Luksemburga. U Hrvatskoj je Udruga Baština sv. Martina registrirana 2006. godine, a od 2009. (prema napucima Centra iz Toursa) preimenovana u Kulturni centar sv. Martin – Hrvatska, koji se kontinuirano razvija. Jedan od programa Kulturnog centra je i postavljanje ploče “Stopama sv. Martina” čiji je cilj upoznati se s krajevima i mjestima koji su izravno povezani s putevima koje je prohodao sv. Martin.
Na području Vukovarsko-srijemske županije je 2017.godine postavljena ploča “Stopa sv. Martina” u naselju Svinjarevci, u Općini Bogdanovci, a predviđeno je i postavljanje ploče u Privlaci i Bošnjacima.
Stoga će se, povodom Dana Vukovarsko-srijemske županije, i blagdana sv. Martina, biskupa, sutra 11.studenog (srijeda) 2020.godine, svečano otkriti ploča “Stope sv.Martina” i to prema sljedećem programu:
13:00 sati Privlaka, u dvorištu crkve sv. Marina (nova crkva) na adresi: Bana J.Šokčevića 2,
14:00 sati Bošnjaci, u dvorištu crkve sv. Martina, na adresi: Trg fra B.T.Leakovića 8.
Sveti Martin bio je sin rimskog časnika rođen godine 316. u Mađarskoj u mjestu Szombathely.
Djetinjstvo je proveo u Paviji, u vojnom garnizonu, te je bio unovačen u carsku gardu kao jedan od tjelohranitelja caru. Kada je razvojačio vratio se u rodni kraj gdje je bio zaređen za egzorcista. Dio života proveo je u samostanu u Poitiersu u Galiji, a bio je i omiljen biskup grada Toursa. Prvi je svetac koji nije bio mučenik, a slavi se 11 studenog. Smatra se zaštitnikom Francuske, vojnika, konjanika, uzgajivača konja, gusaka, Švicarske papinske garde i mnogih mjesta u Europi, a najviše je poznat kao zaštitnik vinogradara i vinara, a poznat je i po tome da je svoju vlastitu majku obratio na kršćanstvo. Najpoznatija je predaja o svetom Martinu ona kada se usred zime, našao pred vratima grada Amiensa u Galiji te susreo siromaha prosjaka, koji je od njega zatražio milostinju. Nemajući kod sebe novaca, a gledajući prosjaka kako se smrzava, odrezao je polovicu svoga vojničkoga plašta i dao mu da se zaogrne. Sljedeće je noći usnio san vidjevši samoga Gospodina, zaogrnuta u polovicu plašta, koji mu je govorio: “Ovim me je plaštom zaogrnuo Martin.” Mnogi umjetnici inspirirani su djelima svetog Martina, a u Podravini je kipar Petar Kolarić iz Ždale izradio svetog Martina tehnikom armiranog betona.
Izvor: narod.hr