Hrvatska matica iseljenika u svojem je dugogodišnjem djelovanju dala velik doprinos očuvanju hrvatskog nacionalnog, jezičnog i kulturnog identiteta među pripadnicima hrvatskog naroda izvan Republike Hrvatske, istaknuto je u ponedjeljak na Danu otvorenih vrata Hrvatske matice iseljenika u Zagrebu.
Dan otvorenih vrata Hrvatske matice iseljenika bio je prigoda za susret i predstavljanje Matičinih dugogodišnjih suradnika koji su svojim stručnim, umjetničkim i drugim djelovanjem pridonijeli ugledu te institucije, kako u zemlji tako i izvan njezinih granica.
Hrvatska matica iseljenika, osnovana prije 66 godina, provodi brojne kulturne, folklorne, obrazovne, nakladničke, informativne, ekološke, sportske i druge programe među Hrvatima izvan RH.
U pozdravnom govoru, potpredsjednik vlade i ministar vanjskih i europskih poslova Davor Ivo Stier istaknuo je da je hrvatsko iseljeništvo dalo velik doprinos slobodi Republike Hrvatske u Domovinskom ratu i kasnije u obnovi zemlje, dok danas može svojim iskustvom pridonijeti jačanju i izgradnji demokratskih, pluralnih i otvorenih institucija u Hrvatskoj.
“Naše političke i gospodarske institucije moramo otvoriti prema objektivnim kriterijima svima koji to zaslužuju tako da poslove i različite projekte mogu dobiti oni koji su doista kvalitetni i sposobni, a ne samo oni koji su dobro povezani”, kazao je Stier, prisjetivši se kako je on prvi put došao u Hrvatsku iz Argentine 1990. upravo u sklopu programa Hrvatske matice iseljenika, zahvaljujući stipendiji koju je u Argentinu donio tadašnji ministar useljeništva Gojko Šušak.
“Kvaliteta tih institucija ono je što čini jednu demokraciju da bude razvijena”, dodao je.
Predstojnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH Zvonko Milas istaknuo je da je Hrvatska matica iseljenika ustanova s najdužom tradicijom djelovanja među hrvatskim iseljeništvom i hrvatskim manjinama u europskim zemljama, kao i hrvatskim narodom u BiH.
“Svojim prepoznatljivim i hvalevrijednim radom i programima već dugi niz godina zauzima značajno mjesto u području očuvanja hrvatskog jezika, kulture, umjetnosti, obrazovanja i športa, kulturnog turizma, publicistike, medija, kao i ostalih područja značajnih za razvijanje odnosa s Hrvatima izvan RH”, kazao je.
Predsjednik Upravnog odbora Hrvatske matice iseljenika Milan Kovač u svojem je obraćanju, među ostalim, upozorio na demografsku krizu u zemlji.
“Ne može biti sretan narod koji ima više križeva nego kolijevki”, kazao je, citirajući riječi bivšeg hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana s osnivačke skupštine HDZ-a na Jarunu.
Kovač se stoga zauzeo za osnivanje ministarstva za iseljenu Hrvatsku, za povratak i za demografsku obnovu, ističući da bez sinergije domovine i iseljene Hrvatske nije moguć gospodarski oporavak zemlje i povratak Hrvata iz svijeta.
Tekst se nastavlja ispod oglasa