Cohen je u svojim pjesmama progovarao o tuzi kao o svojoj duhovnosti, a poslije se zanosio i idejama socijalne pravednosti.
Sramežljivi i potišteni pjesnik iz Montreala će doživjeti svjetsku slavu nizom danas legendarnih albuma “Songs of Leonard Cohen” (1967.), “Songs of Love and Hate” (1971.) i “Death of a Ladies’ Man” (1977.).
Pjesme o ljubavi, smrti, religiji, vjeri, mržnji, potrazi za duhovnim i smislom života poput “Suzanne”, “So Long, Marianne”, nazvanih po dvjema ženema koje su mu bile muze, “Tower of Songs”, “Bird on the Wire”, “First We Take Manhattan (Then we take Berlin)”, “Hallelujah” postale su klasici.
Rođen je 21. rujna 1934. u imućnoj židovskoj obitelji u Montrealu. Studentske godine je posvetio pisanju poezije. Objavio je nekoliko zbirka pjesama, ali mu one nisu mogle osigurati sredstva za život pa je svoj spisateljski dar ugradio u glazbu. Kada se sredinom 60-ih doselio u New York počeo je uspješnu karijeru kantautora.
Cohen je u svojim pjesmama progovarao o tuzi kao o svojoj duhovnosti, a poslije se zanosio i idejama socijalne pravednosti.
U svom posljednjem albumu “You Want It Darker” Cohen razmišlja o vlastitoj smrti. Album je izašao nekoliko mjeseci nakon smrti Marianne Ihlen, Norvežanke s kojom je živio na grčkom otoku Hydri i koja mu je bila nadahnuće za pjesmu “So Long, Marianne”.
Na tom albumu kaže da je spreman za svoje posljednje putovanje: “Hineni, hineni, My Lord” (“Dolazim ti, Bože”, na hebrejskom).
Umro je 2016. godine.