Procesija “Za križen” na središnjem dijelu otoka Hvara održana je uz stroge epidemiološke mjere.
Procesija “Za križen” koja je započela u četvrtak navečer u 22 sata na središnjem dijelu otoka Hvara u petak se ujutro sigurno vratila u svih šest mjesta iz kojih je krenula. Kao i svake godine, jelšanski križonoša na kraju procesije s križem se zatrči preko mjesne pjace, što procesiju u Jelsi čini i najposebnijom.
Upravo je taj trenutak najzanimljiviji brojnim ljudima koji se u velikom broju svake godine okupe u Jelsi, no ove je godine, koliko je poznato, prvi put u 500 godina križonoša trčao pred praznom pjacom. Iako se procesija inače vrati oko 7 sati u petak ujutro u mjesto iz kojeg je krenula, ove je godine to bilo sat vremena ranije, prenosi dnevnik.hr.
Nacionalni stožer civilne zaštite odobrio je održavanje procesije na središnjem dijelu otoka Hvara, no uz posebne mjere. U procesiji je moglo biti po 15 sudionika, tj. križonoša i njegova uža pratnja, a čitav put od 25 kilometara, koliko je procesija prošla, nadgledali su lokalni stožer i policija.
“Radi se o tradicionalnom događaju koji je zaštićen i kulturna baština, taj je događaj gradu Hvaru i stanovnicima otoka Hvara bitan. Mi smo govorili da će Krizni stožer razmatrati situaciju od slučaja od slučaja” kazao je u Dnevniku Nove TV Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i član Nacionalnog kriznog stožera.
Procesija se tijekom cijele večeri mogla pratiti putem live streama s jelšanske pjace, kao i iz crkava šest mjesta kroz koje je procesija prošla.
Godine 2009. tradicija procesije “Za križen” upisana je na UNESCO-ov popis nematerijalne svjetske baštine u Europi.