U Vinkovcima obilježena obljetnica rođenja hrvatskog bana Josipa Šokčevića

Foto: commons.wikimedia.org

U Vinkovcima je u srijedu obilježena 207. obljetnica rođenja hrvatskog bana Josipa Šokčevića, za čijeg je banovanja 1861. godine hrvatski jezik uveden u službenu javnu uporabu u institicijama, uredima i školama u Hrvatskoj .

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izaslanstva grada Vinkovaca, Vukovarsko-srijemske županije, vinkovačkog Povijesnog i športskog društva „Hrvatski sokol“ i Udruge Vinkovački šokački rodovi položila su vijence kod banove Spomen-ploču na kapeli sv. Marije Magdalene na vinkovačkom Gradskom groblju.

Predsjednik „Hrvatskog sokola“ Zlatko Virc podsjetio je da se hrvatski ban rodio u Vinkovcima 7. ožujka 1811. godine, u obitelji graničarskih časnika. Nakon pučke škole i dva razreda realne gimnazije odlazi na vojnu akademiju u Bečko Novo Mesto koju je završio 1830. godine.

Nakon toga zbog svojih sposobnosti Josip Šokčević brzo je napredovao u vojnoj službi. U 38 godini već je general bojnik, dok u 46. godini svoga života postaje podmaršal, te ga sa Slavonske vojne granice premještaju u Vrhovnu vojnu komandu u Graz. Zbog bolesti bana Josipa Jelačića car Franjoj Josip I. imenovao je Šokčevića banskim zamjenikom 1958. godine, a na prijedlog biskupa J.J. Strossmayera car je Šokčevića imenovao banom 1860. godine i tu je dužnost obavljao do 1867. godine kada je na vlastiti zahtjev smijenjen da bi godinu potom bio i umirovljen“, rekao je Virc.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći o izuzetnim zaslugama bana Šokčevića, Virc je naglasio da je za njegova banovanja, 1861. godine hrvatski jezik uveden u službenu javnu uporabu u institucijama i školama, pomogao je osnivanje Ratarsko-šumarske škole u Križevcima kao i održavanje Prve dalmatinsko-hrvatsko-slavonske izložbe. Za njegova banovanja donesena je odluka o osnivanju Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti, donesen je Kazališni zakon, osnovan sudski Stol sedmorice, donijeti prijedlozi za osnivanje Sveučilišta kao i osnivanje Medicinskog fakulteta (…).

Na inicijativu bana Šokčevića na središnjem zagrebačkom trgu postavljen je kip banu Jelačiću.

Odstupio je s dužnosti nakon Austro-Ugarske nagodbe jer je bio pobornik oslanjanja na Austriju u rješavanju hrvatskih prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski ban Josip Šokčević umro je u Beču 1897. godine gdje je i pokopšan da bi njegovi posmrtni ostatci bili preneseni u Vinkovce 2002. godine i položeni u kriptu kapele sv. Marije Magdalene koju je na groblju u Vinkovcima dala podignuti banova majka Elizabeta Šokčevć 1845. godine.

Od 1997. godine središnji vinkovački trg nosi banovo ime.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.