7.5. – Zdravo, Dujme mučeniče, Splita grada zaštitniče!

„Zdravo, Dujme mučeniče, Splita grada zaštitniče!“ Tako Splićani stoljećima zazivaju ovog sirijskog sveca. Sv. Dujam (Duje, lat. Domnius) živio je na prijelazu iz trećeg u četvrto stoljeće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Današnji slavljenik je sveti Dujam, solinski biskup i mučenik. Rođen je u III. stoljeću u Siriji, a školovao se na glasovitom učilištu i velikom centru grčke kulture i brojne kršćanske zajednice – Antiohiji. Smatra se da je bio solinski biskup od 284. do 304. Prema staroj tradiciji bio je osnivač solinske Crkve i njezin prvi biskup. Prema novijim arheološkim istraživanjima bio je biskup i organizator solinske biskupije krajem III. stoljeća nakon prethodnog djelovanja biskupa Venancija. Ubijen je po naredbi rimskog namjesnika Dalmacije Marka Aurelija Junija s ostalim solinskim mučenicima u travnju 304., u gradskom amfiteatru Salone, za vrijeme Dioklecijanova progona kršćana. Pokopali su ga vojnici izvan gradskih zidina Salone, na sjevernom groblju, danas poznatom pod nazivom Manastirine.

Na biskupskoj stolici naslijedio ga je njegov nećak Primo, koji je poslije smrti pokopan uz Dujmov grob. Početkom V. stoljeća nad Dujmovim grobom podignuta je bazilika na Manastirinama, koju su 614. srušili barbari. Relikvije su mu kasnije prenesene u Split, a dio u kapelu svetog Venancija u Rimu. Kosti svetog Dujma prenio je 650. u Split prvi splitski nadbiskup i apostol Hrvata Ivan Ravenjanin te ih pohranio u Dioklecijanov mauzolej, koji je pretvorio u splitsku katedralu. Splitska katedrala posvećena je Uznesenju Blažene Djevice Marije, ali je u narodu poznata kao katedrala svetog Duje. Ulomak nadgrobne ploče svetog Dujma čuva se u splitskom Arheološkom muzeju.

Sveti Duje je omiljeni zaštitnik grada Splita i Splitsko-makarske nadbiskupije, te se u njegovu čast svake godine na današnji dan održava veliko pučko slavlje, s liturgijskim svečanostima i kulturnim, gospodarskim, sportskim i zabavnim priredbama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko je sveti Dujam ili Duje, kako ga od milja nazivaju Splićani, bio i jest važan u kolektivnoj memoriji i stvarnosti, pokazuje činjenica da je srednjovjekovna Splitska komuna kovala novac s njegovim likom. Sličan novac kovao je i splitski herceg Hrvoje Vukčić Hrvatinić. O važnosti ovog sveca govori i činjenica da statut grada počinje člancima koji reguliraju štovanje gradskog patrona. O njemu su pisane i pjevane pjesme, spominjali su ga Toma Arhiđakon, Marulić, Kavanjin i svi splitski kroničari.

Svim Splićanima i onima koji se utiču velikom mučeniku Svetom Dujmu pozdrav tradicionalnim splitskim pozdravom:“Na dobro vam došla Sudamja!“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.