(FOTO, VIDEO) Ogroman korak prema naslovu: Guardiola sa Cityjem slavio u velikom derbiju na Old Traffordu protiv Uniteda Jose Mourinha

Nogometaši Manchester Cityja načinili su veliki korak prema osvajanju naslova prvaka nakon što su u derbiju 16. kola na Old Traffordu pobijedili gradskog suparnika United 2-1 i sada imaju čak 11 bodova prednosti.

Engleski mediji su ogled u ‘kazalištu snova’ opisali kao ključnom utakmicom u borbi za naslov prvaka. City bi pobjedom pobjegao na velikih 11 bodova prednosti, dok bi United slavljem smanjio zaostatak na pet bodova i tako vratio neizvjesnost u Premiership.

Na koncu su posve zasluženo slavili gosti i navijači ‘Građana’ već mogu staviti šampanjac na hlađenje. Na koncu sezone dio premije za naslov prvaka trebao bi dobiti i napadač Uniteda Romel Lukaku koji je s dvije ‘asistencije’ bio krivac za oba gola Cityja, a u 85. minuti je zapucao zicer za 2-2.

City je poveo u 43. minuti nakon ubačaja Kevina de Bruynea iz kornera. Lopta se od Lukakua odbila do Davida Silve koji je s pet metara zakucava pored nemoćnog Davida De Gee. United je izjednačio samo dvije minute kasnije nakon katastrofalne reakcije Cityjeve obrane. Prvo je loše reagirao Otamendi, a potom je Delph prsima spustio loptu do Marcusa Rashforda koji je poklon iskoristio zabivši za 1-1.

Do novog vodstva gosti su došli u 54. minuti. David Silva je izveo slobodan udarac ubacivši loptu u kazneni prostor Uniteda, a Lukaku je pokušao ispucati loptu, no pogodio je svog suigrača. Lopta se odbila do Otamendija koji baš kao i Silva, s pet metara zabi pored španjolskog vratara.

Lukaku je svoje pogreške mogao ispraviti u 84. minuti, no s pet metara je pogodio ravno u Edersona, a brazilski vratar je potom obranio i odbijanac Juanu Mati.

Bila je to druga pobjeda ‘Građana’ u posljednjih osam međusobnih susreta, a zanimljivo i prvu su ostvarili na Old Traffordu. U rujnu prošle godine također je bilo 2-1. City je ovom pobjedom prudužio niz bez poraza ove sezone, u 16. kola momčad Pepea Guardiole je ostvarila 15 pobjeda i remi uz impresivnu razliku pogodaka 48-11.

U nedjelju je odigran još jedan veliki engleski derbi, na Anfieldu su Liverpool i Everton odigrali 1-1, a gosti su izjednačili nakon jedanaesterca kojeg je skrivio hrvatski reprezentativac Dejan Lovren.

Liverpool je u prvom dijelu imao čak 80 posto posjeda lopte, no pravih prilika nije bilo sve do 42. minute kada je Mohamed Salah zabio za 1-0. Bio je to njegov 13. pogodak ove sezone čime je postao vodeći strijelac Premiershipa ispred napadača Tottenhama Harryja Kanea koji je zabio gol manje. U samoj završnici prvog dijela Liverpool je mogao i do drugog gola, no Sane je bio sebičan, pucao je umjesto da doda bolje postavljenim suigračima.

Nastavak susreta nudio je istu sliku. Liverpool je dominirao, ali nije uspio prelomiti utakmicu. Kazna je stigla u 77. minuti kada je Calvert Lewin pobjegao obrani Liverpoola, a neoprezno ga je u kaznenom prostoru srušio Lovren. Jedanaesterac je sigurno realizirao Wayne Rooney. Do kraja utakmice Everton je uspio obraniti remi. Lovren je odradio cijeli susret, dok Nikola Vlašić nije nastupio za goste.

Liverpool se trenutačno nalazi na četvrtom mjestu sa 30 bodova. U vodstvu je Manchester City sa 43 boda, Manchester United je drugi sa 35 bodova, no oba sastava imaju i utakmicu manje. Ispred Liverpoola je i Chelsea na trećem mjestu sa 32 boda. Everton je na 10. mjestu sa 19 bodova.

U prvoj utakmici nedjeljnog programa 16. kola Premiershipa Southampton i Arsenal su odigrali 1-1. Već u 3. minuti domaća momčad je povela je pogotkom Charlieja Austina. Southampton je prednost držao do 88. minute, kada je francuski napadač Olivier Giroud glavom postigao izjednačujući pogodak na ubačaj Čileanca Alexisa Sancheza.

Na ljestvici vodi City sa 46 bodova, United ima 35, Chelsea 32, Liverpool 30, Arsenal 29, a Tottenham i Burnley po 28 bodova.

ManUnited – ManCity 1-2 (Rashford 45+2 / Silva 43, Otamendi 54)
Southampton – Arsenal 1-1 (Austin 3 / Giroud 88)
Liverpool – Everton 1-1 (Salah 42 / Rooney 77-11m)

U subotu:
West Ham – Chelsea 1-0 (Arnautovic 6)
Huddersfield – Brighton 2-0 (Mounie 12, 43)
Burnley – Watford 1-0 (Arfield 45)
Crystal Palace – Bournemouth 2-2 (Milivojevic 41, Dann 44 / Defoe 10, 45+3)
Swansea – WBA 1-0 (Bony 81)
Tottenham – Stoke City 5-1 (Shawcross 21, Heung-min 53, Kane 54, 65, Eriksen 74 / Shawcross 80)
Newcastle – Leicester 2-3 (Joselu 4, Gayle 73 / Mahrez 20, Gray 60, Perez 86-ag)