26 obitelji koristilo spermu donatora oboljelog od niza psihijatrijskih poremećaja

Foto: Jerry Lai/Flickr

Kad je Angie Collins jedne večer u lipnju 2014. godine upalila laptop, život joj se iz temelja promijenio nakon što je pročitala poruku koju je primila na Facebooku. Naime, ovoj Kanađanki se obratila Amerikanka koju je prethodno upoznala na forumu koji spaja obitelji koje su koristile “usluge” donatora sperme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ono što ju je šokiralo bila je činjenica da joj je žena navela neke uznemirujuće podatke o njihovom – navodno anonimnom – donatoru. On, kako se pokazalo, nije bio potpuno zdrav muškarac kako je predstavljen u banci sperme, nego je Amerikanka saznala da se radi o osobi oboljeloj od shizofrenije, teške psihičke bolesti, koju naslijedi 10 posto djece s oboljelim roditeljem.

Collins, majka tada šestogodišnjeg dječaka, zajedno s drugim majkama koje su koristile istog donatora, brzo je preuzela internet tragajući za bilo kakvim informacijama koje bi opovrgle ovo otkriće. Nažalost, ne samo da se informacija pokazala istinitom, nego su stvari krenule u još gorem smjeru.

Donator nije bio savršeno zdrav niti je radio na doktoratu iz neuroznanstvenog inženjerstva, kao što je pisalo u podacima dostupnim potencijalnim roditeljima, već je riječ o danas 39-godišnjem muškarcu koji se većinu odraslog života borio s ozbiljnim psihijatrijskim bolestima poput shizofrenije, bipolarnim poremećajem i narcisoidnim poremećajem ličnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Chris Aggeles (čije je ime tek nedavno otkriveno u javnosti), više puta je bio u zatvoru, nije završio fakultet i u prošlosti se mučio zadržati posao. Pa ipak, na papiru je bio “savršeni donator”, pomoću čije sperme je začeto 36 djece: 19 dječaka i 17 djevojčica unutar 26 obitelji, tvrde iz banke sperme koja je koristila njegove usluge – Xytex Corp.

Industrija koja “stvara ljude”

Ovaj međunarodni debakl je još jednom pokrenuo debatu o etičnosti plaćanja muškarcima za korištenje njihove sperme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istodobno, optužbe protiv Xytexa za prevaru i nemarno predstavljanje nisu prošle na sudu, te banka sperme nastavlja tvrditi da nije učinila ništa loše, iako je jedna druga majka okupila mnoštvo obitelji koje će unutar sljedeća dva mjeseca podići grupnu tužbu u SAD-u.

Sudac ustavnog suda iz Fultona, Robert McBurney, istaknuo je da zakon kaska za novostima u svijetu “reproduktvnih tehnologija”, te je dodao da je zakon još jednom pokleknuo pred znanosti, i da je vrijeme da vlada unese promjene u industriju banaka sperme. “Zasad je čisto stvar sreće hoće li donator zaista biti poštena i zdrava osoba. Tko bi rekao da će industrija koja ‘stvara ljude’ biti ovakva?”

Iako se Xytex ponosio time da radi temeljitu provjeru donatora i da odabiru samo one osobe koji se ubrajaju u jedan posto najzdravije populacije, još jednom se dokazalo da je riječ tek o industriji kao i svakoj drugoj u kojoj je jedini važan čimbenik – novac. Samo što se ovdje igraju s ljudskim životima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.