600 milijuna Afrikanaca južno od Sahare bez električne energije

“Od 1,2 milijarde ljudi u svijetu, 589 milijuna otpada na Afrikance koji u 2014. nemaju pristup električnoj energiji”, istaknuo je glavni direktor glavnog distributera struje u Obali Bjelokosti (CIE) Dominique Kakou.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 2030. bez struje će u svijetu biti “između 730 i 880 milijuna ljudi, od kojih većina živi u subsaharskoj Africi”, dodao je Kakou.

Da bi se taj broj smanjio, jedno od predlaganih rješenja, uz gradnju infrastrukture, je “Africa Smart Grid”, “pametna elektromreža“, informatički alat koji osigurava “u svakom trenutku ravnotežu ponude i potražnje”, rekao je ministar za naftu i za energetiku Obale Bjelokosti Adama Toungara.

Tek 1,1 od 4 milijuna kućanstava u Obali Bjelokosti ima priključak na elektromrežu, ili 26 posto, što je niska stopa za zemlju koja izvozi električnu energiju, po službenim podatcima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

CIE će od konca 2014. uložiti oko 152 milijuna eura kako bi kućanstva besplatno priključio na elektromrežu i “olakšao pristup električnoj energiji”, rekao je njegov glavni direktor.

Cilj je da se do 2017. udvostruči broj kućanstava sa strujom a zapreka na tom putu je cijena priključka koja iznosi između 120 i 183 eura, ocijenio je Kakou.

U Obali Bjelokosti, najvećoj gospodarskoj sili na francuskom govornom području u zapadnoj Africi, traje obnova nakon krize što je vladala 2010. i 2011. Ta zemlja mora ukloniti nedostatke svoje mreže za proizvodnju električne energije kako bi potaknula gospodarski oporavak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zemlja je u 2013. proizvela 1.600 megavata struje, jednako kao Latvija ili Bolivija. U 2012. Belgija je proizvela jedanaest puta više struje nego Obala Bjelokosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.