9. travnja 1865. – završio krvavi Američki građanski rat

A. J. Russell

Jedan Amerikanac – Wilmer McLean – znao se šaliti da je Građanski rat “počeo u njegovom dvorištu, a završio u njegovom dnevnom boravku”. Naime, prva velika bitka u tom ratu započela je u dvorištu jedne McLeanove kuće, a predaja kojom je završio rat na današnji dan potpisana je u dnevnom boravku druge McLeanove kuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O zastrašujućem i brutalnom građanskom ratu svjedoči podatak da je broj poginulih Amerikanaca u tom ratu bio je veći nego ukupan broj poginulih građana SAD-a u oba svjetska rata!

Na današnji dan pada obljetnica efektivnog završetka Američkog građanskog rata. Tog se dana predao poznati južnjački general Robert E. Lee pokraj gradića Appomattoxa u Virginiji. Predaju je uručio sjevernjačkom generalu Ulyssesu S. Grantu.

Čin predaje obavljen je u kući trgovca Wilmera McLeana. Ta kuća danas ima svojevrsni spomenički status, naročito njen dnevni boravak u kojem je potpisana predaja. Wilmer McLean znao se navodno šaliti da je Građanski rat “počeo u njegovom dvorištu, a završio u njegovom dnevnom boravku”. Naime, prva velika bitka u tom ratu započela je u dvorištu jedne druge McLeanove kuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pobjednički general Grant (koji je kasnije postao američkim predsjednikom, a i danas se nalazi na američkoj novčanici od 50 dolara) bio je vrlo milosrdan prema poraženim južnjacima. General Lee stoga ga je jako cijenio i nikad kasnije nije dopustio da se protiv Granta kaže ijedna loša riječ. Obojica su se ponijela kao gentlemani pri predaji, premda su za vrijeme rata bili na zaraćenim stranama.

Brutalan i krvav rat – veliki broj žrtava

Iako se točan broj ne može utvrditi, pretpostavlja se da je u Američkom građanskom ratu poginulo je otprilike 1.030.000 ljudi (3% ukupne populacije), uključujući oko 620.000 vojnika koji su umrli zbog raznih oblika infekcije te oko 50.000 civila. Povjesničar sa Sveučilišta Binghamton, J. David Hacker vjeruje da je u ratu sveukupno poginulo otprilike 750 tisuća vojnika, 20% više od tradicionalno procijenjenog premda napominje da je ta brojka čak i veća (do 850 tisuća).

U građanskom ratu poginulo je više Amerikanaca nego u svim drugim ratovima zajedno koje su Amerikanci vodili u svojoj povijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od glavnih uzroka visokog postotka smrti u bitkama tijekom rata bila je upotreba napoleonske taktike kao što je juriš. Zbog upotrebe puno preciznijih oružja i, pred kraj rata, repetitivnih pušaka poput Spencerice, vojnici su doslovno bili pokošeni dok su na otvorenom stajali u ravnim linijama. Sve to dovelo je do ratovanja u rovovima, taktike ratovanja koja će uvelike definirati većinu Prvog svjetskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.