Armenija: Vršitelj dužnosti premijera podržao poziv za održavanje izvanrednih izbora

Foto: fah

Vršitelj dužnosti armenskog premijera Karen Karapetjan podržao je u srijedu poziv političke oporbe na raspisivanje izvanrednih izbora u zemlji, prenose agencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedini indikator potpore građana su izbori, rekao je Karapetjan u izjavi koju je prenijela državna novinska agencija Armenpress. “Predlažem održavanje izvanrednih izbora”, kazao je, prenosi agencija dpa.

Karapetjan je prije obnašao dužnost premijera, a ponovno ju je preuzeo nakon što je bivši predsjednik a zatim premijer Serž Sargsjan podnio ostavku ovoga tjedna nakon niza prosvjeda protiv njegova ostanka na vlasti.

Karapetjan se trebao sastati u srijedu s oporbenim čelnikom Nikolom Pašinjanom, zastupnikom u parlamentu, ali je vlada priopćila da je taj susret otkazan jer nije postignut dogovor oko agende razgovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Armen Sarkisjan u međuvremenu je izjavio da pokreće razgovore o nalaženju rješenja za političku krizu, prenose državni mediji.

“Izražavam žaljenje zbog prekida pregovora”, kazao je Sarkisjan. “Od danas počinjem konzultacije s predstavnicima parlamentarnih snaga i onih koje nisu u parlamentu kako bi razmotrili situaciju u našoj zemlji i načine za nalaženje rješenja”.

Policija spremna za prosvjede u središtu Erevana
Policija je zauzela položaje u središtu armenske prijestolnice Erevana u srijedu kako bi nadgledala prosvjede protiv vladajućih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako su prosvjedi dosad bili mirni, iznenadni preokret zaprijetio je destabilizacijom Armenije, ruske saveznice. Moskva, koja ima dvije vojne baze u Armeniji, pažljivo prati razvoj događaja.

Zbog političke krize u zemlji na ulice su izašli deseci tisuća ljudi u zadnja dva tjedna kako bi prosvjedovali protiv vlade, a izgleda da su prosvjedi dostigli vrhunac u ponedjeljak kada je Sargsjan podnio ostavku na dužnost premijera.

Sargsjan, bliski saveznik ruskoga predsjednika Vladimira Putina, posljednjih deset godina obnašao je predsjedničku dužnost. Njegov drugi i posljednji mandat predsjednika završio je u ožujku, a nakon što ga je parlament imenovao premijerom na ulice su izašli nezadovoljni građani tražeći njegovu ostavku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosvjednici na čelu s Pašinjanom optužili su Sargsjana za manipulaciju ustavom kako bi ostao na vlasti, a nakon njegove ostavke krenulo je slavlje.

U skladu s ustavnim promjenama usvojenim nakon referenduma provedenog 2015. većinu državnih ovlasti ima premijer, a predsjednikova je dužnost većinom protokolarna.

Serža Sargsjana na predsjedničkoj je dužnosti naslijedio Armen Sarkisjan (64), bivši premijer koji je nekada bio i veleposlanik u Velikoj Britaniji. Predsjedničku će dužnost obavljati idućih sedam godina.

Armenija se odvojila od Sovjetskog Saveza 1991., ali je i dalje ovisna o ruskoj pomoći i investicijama. Mnogi Armenci optužuju vladu za korupciju i loše vođenje gospodarstva koje se muči da prevlada nasljeđe centralnog planiranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.