BiH bi se nakon izbora mogla suočiti s krizom bez presedana

Foto: fah

Bosna i Hercegovina mogla bi se suočiti s krizom bez presedana nakon izbora zakazanih za 7. listopada ukoliko se hitno ne nađe rješenje za način provedbu izbornih rezultata, upozorila je u petak predsjednica Središnjeg izbornog povjerenstva BiH (SIP) Irena Hadžiabdić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hadžiabdić je kazala kako je problem nastao presudom Ustavnog suda BiH iz 2016. godine kojom su proglašene neustavnim odredbe izbornog zakona o načinu biranja zastupnika u Dom naroda parlamenta Federacije BiH, puno veći nego što se to nekima čini pa bi se bosanskohercegovačka država poznata po krizama koje se učestalo ponavljaju ovoga puta mogla suočiti s izazovom čije su posljedice nesagledive.

“Problem bi mogao eskalirati kada potvrdimo rezultate izravnih izbora i počne konstituiranje tijela vlasti početkom studenoga. Vjerujem da ćemo do tada imati neko rješenje, moguće i privremenog karaktera, ali ako ga ne bude mislim da će se BiH naći u krizi kakvu nikad prije nije imala”, kazala je Hadžiabdić u intervjuu kojega je objavio banjolučki list “Glas Srpske”.

Ona je zapravo podsjetila kako u postojećim okolnostima nije moguće uspostaviti zakonodavnu i izvršnu vlast u Federaciji BiH a time i na državnoj razini jer nema pravila po kojemu bi se biralo zastupnike u entitetski Dom naroda iz kojega se opet biraju hrvatski i bošnjački zastupnici u Dom naroda parlamenta BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez Doma naroda u Federaciji BiH u kojega se zastupnici biraju neizravno iz reda onih kojih su izravnim glasovanjem birani u skupštine deset županija nije moguća uspostava izvršne vlasti u tom entitetu a bez državnog Doma naroda ne mogu se donositi zakoni.

Ključne političke stranke u Federaciji BiH mjesecima su bezuspješno pregovarale o tome kako riješiti taj problem a pet političkih stranaka koje okupljaju pretežito bošnjačko biračko tijelo u lipnju su predložile zakon o izbornim jedinicama kojim su pokušale regulirati to pitanje. Njihov prijedlog u biti se svodi na očuvanje pravila koje je Ustavni sud stavio izvan snage a nudi model po kojemu bi se zastupnici svakog kluba konstitutivnih naroda birali iz svake županije.

Za HDZ BiH taj je model neprihvatljiv jer je protivan pravorijeku Ustavnog suda. U toj stranci i njenim koalicijskim partnerima drže kako bi se zastupnici iz reda sva tri konstitutivna naroda trebali birati iz onih županija u kojima je jedan narod u apsolutnoj ili relativnoj većini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijedlog pet stranaka usvojio je Zastupnički dom parlamenta Federacije BiH no on je naišao na zapreke u Domu naroda gdje je usvajanje blokirano zahvaljujući činjenici da je zajedno s HDZ-ovom predsjedateljicom Lidijom Bradarom i srpski dopredsjedatelj Drago Puzigaća iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika tražio da se o tom zakonu glasuje po posebnom postupku predviđenom u slučaju pozivanja na zaštitu vitalnih nacionalnih interesa.

Klub Srba nakon toga zatražio je Puzigaćinu smjenu no taj je zahtjev služeći se istim mehanizmom na sjednici održanoj u četvrtak blokirala Bradara.

Predsjednik kluba hrvatskih zastupnika u Domu naroda Tomislav Martinović u petak je ocijenio kako je ovime definitivno stavljena točka na pokušaj pet stranaka da ishode usvajanje spornog zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nakon sjednice (Doma naroda) realno je kazati da nema nikakve izgledne šanse da se ostvari naum političkih bošnjačkih stranaka oko usvajanja neustavnog zakona o izbornim jedinicama”, kazao je Martinović medijima u Mostaru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.