BiH: Vlada RS uvodi diskriminaciju Hrvata i Bošnjaka žrtava ratne torture

Foto: fah

Vlasti u Republici Srpskoj pokušavaju nametnuti zakon o zaštiti žrtava ratne torture kojim se uskraćuju sva prava na odštetu i materijalne naknade Hrvatima i Bošnjacima, upozorili su u četvrtak bošnjački zastupnici u Narodnoj skupštini RS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada RS entitetskom je parlamentu uputila nacrt zakona kojim je predviđeno kako pravo na naknadu imaju žrtve ratne torture pod uvjetom da prije podnošenja zahtjeva imaju najmanje tri godine prijavljeno prebivalište u tome entitetu.

Drugi uvjet propisan u nacrtu zakona je da tijekom rata nisu bili pripadnici “neprijateljskih vojski i paravojnih postrojbi”.

Tijekom skupštinske rasprave svi zastupnici iz stranaka sa srpskim predznakom iskazali su spremnost u potpunosti poduprijeti predloženi zakon unatoč njegovim diskriminatornim odredbama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Bolje da su naveli da Bošnjaci i Hrvati nemaju pravo po ovom zakonu, s obzirom da se pretpostavlja na koga se misli”, kazao je u Banjoj Luci Nedim Čivić, zastupnik hrvatsko-bošnjačke koalicije “Domovina” u parlamentu RS.

Upozorio je kako je nacrt zakona tako sročen da otvara bezbrojne mogućnosti za diskriminaciju i to prije svega osoba nesrpske nacionalnosti.

Većina žrtava hrvatske i bošnjačke nacionalnosti koje su tijekom rata bile izložene torturi na području današnje RS tamo odavno ne živi jer su prognani ili izbjegli, a termin “neprijateljske vojske odnosno paravojne postrojbe” uopće nije precizno definiran iako se može pretpostaviti na koga se odnosi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Neka nam predlagatelj zakona dostavi popis tih neprijateljskih postrojbi”, zahtjev je kojega je iznio zastupnik Čivić u parlamentu RS, no na to nije dobio odgovor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.