Brammertz ponovio zahtjev da se Šešelja vrati u zatvor ICTY-a

Glavni tužitelj Haaškog suda (ICTY) Serge Brammertz odbacio je u srijedu kao “neutemeljene” tvrdnje haaškog optuženika Vojislava Šešelja koji ga je nazvao “produženom rukom hrvatskog režima i bruxelleske administracije”, te je ponovio zahtjev da se Šešelja vrati u zatvor ICTY-a, objavili su beogradski elektronički mediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brammertz je, prema izvješću dopisnika agencije Bete iz Den Haaga, na isti način – kao neutemeljenu – okarakterizirao i Šešeljevu optužbu da je zlorabio položaj glavnog tužitelja zahtjevom da se Šešelj opozove s privremene slobode na koju ga je pustilo Raspravno vijeće ICTY-a.

Brammertz je ponovio svoj nedavni zahtjev da se Šešelja vrati u sudski pritvor u Scheveningenu, podsjećajući na Šešeljeve više puta ponovljene tvrdnje nakon puštanja iz pritvora kako se “neće dragovoljno vratiti u Haag”, te njegov govor mržnje uvredljiv za žrtve rata i izjave “koje dovode u pitanje humanitarne brige proistekle iz njegova zdravstvenog stanja”.

Tim je zahtjevima glavni tužitelj odbacio i Šešeljev poziv Raspravnom vijeću da Brammertza kazni “zbog nedopuštenog ponašanja” i primjeni “rigorozne disciplinske mjere”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šešelj je ranije, u povodu zahtjeva Tužiteljstva ICTY-a da opozove odluka o njegovu privremenom puštanju na slobodu, u utorak ustvrdio da je Brammertz, postupanjem u njegovom predmetu, demonstrirao “visok stupanj nedopuštenog ponašanja, prihvativši da bude politički instrumentaliziran od strane bruxelleske administracije i hrvatskih političara”.

Šešelj je, po odluci Raspravnog vijeća 12. studenog privremeno pušten na slobodu iz pritvora ICTY zbog bolesti, a odluka je obrazložena humanitarnim razlozima da bi se mogao liječiti u odgovarajućim uvjetima u Beogradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.