Ciparski Grci u drugom krugu biraju predsjednika između Anastasiadesa i Malasa

Foto: fah

Ciparski Grci trebaju u nedjelju u drugom krugu odlučiti za koga smatraju da će bolje provesti ekonomske reforme i ozbiljno povesti razgovore o spajanju podijeljenog otoka – dosadašnji predsjednik Nicos Anastasiades ili ljevičarski kandidat Stavros Malas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U drugom krugu sučelit će se njih dvojica koji su u prvom 28. siječnja sakupili 35 odnosno 30 posto glasova birača.

Njih oko 550.000 u nedjelju će moći glasovati od 7 do 18 sati po lokalnom vremenu.

Anastasiades i Malas već su 2013. bili protukandidati u drugom krugu predsjedničkih izbora, kada je pobjedu odnio Anastasiades.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, pet godina kasnije čak i ako je dosadašnji predsjednik favorit u ispitivanjima javnog mišljenja, rezultat izbora je neizvjesniji.

Republika Cipar, članica Europske unije i eurozone, ima ovlasti nad dvije trećine teritorija u južnom dijelu gdje žive ciparski Grci.

U trećini na sjeveru žive ciparski Turci u samoproglašenoj tzv. Turskoj Republici Sjeverni Cipar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konačni rezultat izbora odlučit će hoće li se ove godine nastaviti pregovori s ciparskim Turcima.

Anastasiades je pokušavao pregovarati o ujedinjenju otoka, ali su pregovori pod pokroviteljstvom UN-a propali 2017., a sam proces sve više je predmet skepse kod Ciprana.

Malas je veliki zagovornik ujedinjenja otoka i kritizirao je dosadašnjeg predsjednika da nije dovoljno daleko išao u pregovorima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grci i Turci na otoku načelno se slažu da je potrebno ujediniti ga kao federaciju, ali ne i o tome kako bi to trebalo učiniti. Neslaganja s tim u vezi postoje čak i u sklopu samih zajednica.

Sporni su granica, imovinska prava raseljenih, izborna pravila i nazočnost stranih postrojbi na ciparskom teritoriju.

Dvije strane trenutačno razdvajaju mirovne snage UN-a.

Nakon teške financijske krize 2013. zemlja se oporavila, uz pomoć rekordnih brojki turističkog sektora u prošloj godini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, iako je nezaposlenost pala na 11 posto, oporavak je ipak krhak.

Javni dug je visok, plaće su često vrlo niske te mladi napuštaju zemlju u potrazi za boljim poslom u inozemstvu, između ostalog i nezadovoljni političkom garniturom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.