Crna Gora sve bliže pozivu u NATO, potpora Višegradske skupine

Slovački veleposlanik u Podgorici František Lipka izjavio je na sastanku Višegradske četvorke kako je u NATO savezu postignut konsenzus da Crna Gora krajem ove godine dobije poziv za članstvo u Alijansi, prenose u četvrtak Televizija Crne Gore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovačka je dan ranije u Podgorici predala Češkoj predsjedanje Višegradskom četvorkom. Potporu regiji zapadnog Balkana na putu euroatlanskih integracija potvrdit će, kako se najavljuje, i konferencija ministara vanjskih poslova Višegradske četvorke, zapadnog Balkana i Slovenije, koja će se održati u Pragu 13. studenoga.

Od Češke, Poljske, Mađarske i Slovačke, koje čine Višegradsku četvorku, stigla je potvrda da Crnu Goru krajem ove godine gotovo izvjesno očekuje pozivnica za NATO te da je podrška SAD-a na tom putu, koju je ovih dana dobila, od izuzetnog značenja, poručio je Lipka.

“Visoko cijenimo rezultate koje je Crna Gora postigla u ispunjavanju uvjeta za dobivanje poziva za NATO kao i kvalitetan, intenzivan i fokusiran dijalog koji NATO vodi s Crnom Gorom”, kazao je veleposlanik Lipka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpredsjednik SAD-a Joseph Biden rekao je u ponedjeljak u telefonskom razgovoru crnogorskom premijeru Milu Đukanoviću da će SAD poduprijeti članstvo Crne Gore u NATO-u uz vrlo bitne pretpostavke daljnje izgradnje pravne države i osiguranja snažne podrške javnosti. Crnogorska vlada s tim u vezi je priopćila kako je Đukanović izrazio očekivanje da će na ministarskom sastanku NATO-a u krajem godine biti postignut konsenzus o upućivanju poziva Crnoj Gori za članstvo. “Đukanović i Biden su suglasni su da bi članstvo Crne Gore u Savezu učvrstilo njezinu poziciju u euroatlantskim institucijama, pridonijelo jačanju regionalne stabilnosti i potvrdilo kredibilitet politike otvorenih vrata NATO”, priopćeno je.

Crnogorski parlament velikom je većinom glasova zastupnika usvojio u srijedu navečer, nakon dvodnevne rasprave, Rezoluciju o potpori integraciji Crne Gore u NATO. U dokumentu se naglašava značaj euroatlantskih integracija, ali se ne precizira način na koji bi država trebala donijeti odluku o članstvu u Alijansi, u parlamentu ili na referendumu. U rezoluciji se navodi da je NATO jamac teritorijalnog integriteta i suvereniteta Crne Gore, daljeg unapređenja vladavine prava i demokracije, ljudskih i manjinskih prava i kvaliteta života svakog građanina i ukupnog društva. Članstvo u NATO dodatno će, kako je precizirano dokumentom, ojačati međunarodni politički položaj države.

“Crna Gora time postaje saveznica najvećim svjetskim silama i partner u donošenju važnih odluka koje se odnose ne samo na njenu, već i regionalnu i globalnu sigurnost”, ističe se u rezoluciji koja ističe da punopravnim članstvom u NATO-u Crna Gora postaje dio obitelji država koje imaju snažnije gospodarstvo, viši životni standard, jače institucije i razvijeniju demokraciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U raspravi koja je trajala dva dana, predlagači iz vladajuće koalicije i manjinskih stranaka istaknuli su da članstvo u NATO-u nije projekt pojedinca ili stranaka, već državni interes i politika budućnosti, dok su pojedini zastupnici iz oporbenih stranaka isticali da za to ne postoji većinska volja građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.