Dačić: ‘Srbija ima otvorenih pitanja sa susjedima u potrazi za nestalima’

Foto: fah

Srbija sa susjedima i dalje ima otvorenih pitanja vezanih uz potragu za nestalima, izjavio je u subotu srbijanski šef diplomacije Ivica Dačić, ocijenivši da teret politički nužnih kompromisa nose zajednički.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Dr. Ante Nazor opovrgnuo Milorada Pupovca i njegov pokušaj relativizacije odgovornosti za ‘Oluju’ na konferenciji za medije

> Kako je dr. Franjo Tuđman preduhitrio UN i srpske planove: 25 sati koji su odredili sudbinu Hrvatske

> Oluja u brojkama: Jeste li znali ove podatke o veličanstvenoj operaciji hrvatske vojske i policije?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO) 3. ožujka 1991. Jugoslavija – Srbi održavaju desetine mitinga protiv Hrvata u kojima pozivaju na rat i ubijanje

“Nažalost, brojna otvorena pitanja vezana za naše susjede i dalje postoje. I danas se još vode istrage za naše sunarodnjake koji su poginuli i nestali na tim prostorima“, rekao je Dačić u Ubu, u središnjoj Srbiji, prigodom podjele ključeva za 20 stanova izbjegličkim obiteljima iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Dačić je ukazao na nužnost političkih kompromisa, a istodobno i na oprost za osobne nesreće koje su ljudi preživjeli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Teško je prihvatiti kompromise koji su politički nužni, a dati oprost za osobne nesreće i stradanja. To breme nosimo svi zajedno“, rekao je Dačić.

On je naglasio da Srbija čvrsto stoji na putu pridruživanja Europskoj uniji, dodajući da su sredstva za gradnju stanova izbjegličkim obiteljima dio fonda Regionalnog stambenog programa kroz koji EU, kao najveći donator, “pomaže Srbiji, iskazujući razumijevanje za stradanja Srba u ratnim sukobima na prostoru bivše Jugoslavije”, priopćilo je ministarstvo vanjskih poslova.

Regionalni program stambenog zbrinjavanja (RSP) je zajednički višegodišnji program u zemljama u regiji koji ima za cilj pružiti stalna stambena rješenja za najranjivije raseljene obitelji. Fondom RSP-a upravlja Banka Vijeća Europe za razvoj, a program u Srbiji provodi Povjerenstvo Srbije za izbjeglice i migracije, u suradnji s lokalnim vlastima, a uz nadzor UNHCR-a i OESS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dačić je rekao da su u okviru tog programa dodijeljeni stanovi za 3.528 izbjegličkih obitelji, a gradi se još „na više od 40 lokacija“ u Vršcu, Bajinoj Bašti, Кikindi, Vrnjačkoj Banji i drugim mjestima.

Srbijansko Povjerenstvo za izbjeglice i migracije priopćilo je prošlog mjeseca, u povodu Međunarodnog dana izbjeglica 20. lipnja, da status izbjeglica u Srbiji danas ima 26.164 osoba, od kojih su 17.967 iz Hrvatske, a 8.197 iz BiH, te da je u pet centara za azil i 11 prihvatnih centara diljem zemlje, trenutno smješteno 2.996 migranata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.