Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata Hrvatskoga vijeća obrane u BiH ocijenila je u srijedu očekivanom odluku gradskih vlasti Sarajeva da zagrebačkom gradonačelniku Milanu Bandiću oduzme titulu počasnog građanina tvrdeći da je taj grad etnički očišćen od Hrvata te su mu zahvalili za njegovu potporu stvaranju hrvatskog entiteta u BiH.
Gradsko vijeće Sarajeva opozvalo je raniju odluku o gradonačelniku Bandiću kao reakciju na intervju što ga je Bandić 10. ožujka dao televizijskoj mreži Al Jazeera Balkans kazavši tom prigodom kako bi uspostava trećeg entiteta u BiH mogla biti način rješavanja statusa hrvatskog naroda u toj zemlji koji je podvrgnut majoriziranju.
“Sarajevo je strateški i ciljano izgrađeno kao političko središte bošnjačkog naroda, i sve više koristi tu svoju poziciju za dekonstituiranje hrvatskog i srpskog naroda, a sve one koji Bosnu i Hercegovinu vide kao zajednicu tri jednakopravna naroda smatra neprijateljima mlade bošnjačke države i tako se prema njima i ophodi”, ističu iz Koordinacije udruga Domovinskoga rata HVO-a u BiH.
Pojasnili su da većina Hrvata koji su rođeni i koji su živjeli i žive u Sarajevu žude za tim da imaju ista prava i sigurnost u Sarajevu kakvu imaju Bošnjaci u Zagrebu i svim ostalim prostorima Republike Hrvatske.
Glavni grad BiH Sarajevo je prema popisu pučanstva iz 1991. imao skoro 40.000 Hrvata, dok ih danas broji manje od 10.000, upozoravaju bivši hrvatski branitelji iz BiH.
Optužili su vlasti u Sarajevu da više od dvadeset godina nisu ništa uradile za svoje prijeratne hrvatske građane kako bi se vratili u svoje domove.
Koordinacija udruga Domovinskoga rata HVO-a u BiH zahvalila se zagrebačkom gradonačelniku Milanu Bandiću za njegovu potporu stvaranju trećeg entiteta tvrdeći da bi na taj način Hrvati mogli imati svoju federalnu jedinicu u kojoj bi mogli birati “svog člana predsjedništva, štititi svoj nacionalni i kulturni identitet, imati obrazovanje i medije na svom jeziku, stvarati strategiju održivog razvoja što mu povijesno i ustavno i pripada kao temeljnom narodu u Bosni i Hercegovini”.
Izvor: hina
Photo: Hrvoje Pilić/narod.hr