U Siriji su tijekom pet godina počinjeni brojni ratni zločini i snage sirijske vlade i Islamske države čine ih i dalje dok ih međunarodna zajednica promatra, zaključilo je u ponedjeljak povjerenstvo UN-a.
“Flagrantne povrede ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava odvijaju se neometano i uz potpunu nekažnjivost”, navodi UN-ovo neovisno međunarodno povjerenstvo koje je provelo istragu.
“Zahtjevi iz relevantnih rezolucija Vijeća sigurnosti… uglavnom ostaju neprovedeni”. “Vladine snage i Islamska država i dalje čine zločine protiv čovječnosti. Ratni zločini širokih su razmjera.”
UN-ovo istražno povjerenstvo sastavljeno od neovisnih stručnjaka već dugo osuđuje izgladnjivanje civila koje koriste obje strane u sukobu u Siriji kao sredstvo rata i posjeduje tajni popis osumnjičenih pojedinaca za ratne zločine kao i vojnih jedinica.
Voditelj povjerenstva Paulo Pinheiro kazao je novinarima da nijedna strana u sukobu ne poštuje međunarodno humanitarno pravo.
“Razlomljena sirijska država na rubu je raspada”, navelo je povjerenstvo u izvješću. “Neselektivni i nesrazmjerni napadi na civilno stanovništvo moraju se okončati”.
“Vladine snage, protuvladine oružane skupine i terorističke organizacije koriste opsadu i izgladnjivanje, uskraćivanje humanitne pomoći kao sredstva rata kojima se žele iznuditi predaja ili politički ustupci”, navodi se u izvješću.
Povjerenstvo je pozvalo Vijeće sigurnosti UN-a da preda procesuiranje ratnih zločina u Siriji Stalnom kaznenom sudu u Haagu (ICC) ili ad hoc sudu za ratne zločine. Rusija i Kina blokirale su ranije pokušaje Zapada da se za taj sukob proglasi nadležnim ICC.
Istražitelji kemijskog oružja u Siriji na terenu početkom ožujka
Stručna skupina koja treba pronaći krivce za kemijske napade u Siriji, počet će istragu na terenu početkom ožujka, priopćio je UN u ponedjeljak.
Ta skupina s 24 istražitelja nazvana Zajednički istražiteljski mehanizam (JIM) osnovana je u kolovozu 2015. nakon napada klorom na tri sirijska sela u kojima je poginulo 13 ljudi.
Skupinu predvodi Victoria Gamba iz Argentine, stručnjakinja za razoružanje. Mandat koji joj je povjerilo Vijeće sigurnosti traje godinu dana, s mogućnošću produljenja.
Po riječima Gambe koja je u ponedjeljak podnijela Vijeću izvješće o svome radu, JIM – koji su zajedno utemeljili UN i Organizacija za zabranu kemijskog oružja
(OPCW) – je izradio popis sa sedam navodnih slučajeva kemijskog napada koje će prvo ispitati.
Pet ih se dogodilo u pokrajini Idlibu: u Talmenesu (21. travnja 2014.), u Qmenasu i Sarminu (16. ožujka 2015.), u Binnishu (23. ožujka 2015.) i u Al-Tamanahu (29/30. travnja i 25/26. svibnja 2014.).
Druga dva se odnose na mjesta Kafr Zitu (pokrajina Hama, 11. i 18. travnja 2014.) i Mareu (pokrajina Alep, 21. kolovoza 2015.).
Za prva tri slučaja Zapad optužuje vladine snage koje su bacale klor. U Marei, riječ je o iperitu kojim se koristila džihadistička skupina Islamska država (IS).
Tekst se nastavlja ispod oglasa