Izetbegović: nakon stoljeća ratova vrijeme je za stotine godina mira

Beograd, 22.7.2015. - Članovi Predsjedništva BiH počeli su u srijedu službeni posjet Beogradu, a ispred Palače Srbije uz najviše državne i vojne počasti dočekao ih je srbijanski premijer Aleksandar Vučić. Na fotografiji Bakir Izetbegović i Dragan Čović tijekom konferencije za medije. foto HINA / Sava RADOVANOVIĆ / TANJUG / mm

Nakon stotinu godina ratova i nesreća, vrijeme je da imamo stotine godina mira, rekao je u srijedu tijekom posjeta Beogradu bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članovi vodstva BiH, Dragan Čović, Bakir Izetbegović i Mladen Ivanić, doputovali su u srijedu u Srbiju na poziv srbijanskog premijera Aleksandra Vučića, a nakon sastanka i zajedničke tiskovne konferencije zajedno su prošetali središnjim gradskim ulicama i otišli u park-tvrđavu Kalemegdan.

Nakon što je Izetbegović ranije tijekom dana novinarima na tiskovnoj konferenciji rekao kako je osobno inzistirao da sastanak s domaćinom ne bude u Karađorđevu, što je prethodno bilo najavljeno, nego u Beogradu, kako bi izravno osjetio kako će Beograđani reagirati, bošnjački član Predsjedništva BiH je naglasio da dugo nije bio u šetnji Beogradom, Knez Mihailovom ulicom, te pohvalio domaćine.

“Dojmovi su jako dobri, ljudi spontano i lijepo reagiraju… Naš prijatelj Aleksandar (Vučić) se pokazao kao izvanredan domaćin”, rekao je Izetbegović, a Vučić je odgovorio da su Srbi odlični domaćini, ali su “Bošnjaci i Hrvati jednako dobri”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izetbegović je ocijenio kako je “danas poslana prava poruka – da nema života u regiji bez povjerenja”, a Vučić poručio kako su narodi “u posljednjih 15 dana imali priliku mnogo toga naučiti jedni o drugima”, ali najvažnija je poruka o budućnosti koju trebaju graditi zajednički “s pažnjom, odgovornošću i ozbiljnošću”.

“Prije svega, to je ekonomski boljitak za sve nas i otvoreni i iskreni razgovori kojima ćemo podizati povjerenje, kako između nas, tako i između naših ljudi, naroda i zemalja”, rekao je Vučić.

Srpski član Predsjedništva BiH, Mladen Ivanić, rekao je kako se “zaista nada” da će poslije današnjeg posjeta Beogradu “poglavito kod Bošnjaka, bošnjačkih političkih vođa, biti spremnosti za istinski pruženu ruku i da se konačno stavi točka na to što se događalo prije 20 godina”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom šetnje gradom, domaćin gostima iz Sarajeva bio je i beogradski gradonačelnik Siniša Mali, koji je članovima Predsjedništva BiH predstavio projekt “Beograd na vodi”.

Uz jake mjere sigurnosti, te prsten tjelohranitelja koji ih je stalno okruživao, Vučić, Mali i njihovi gosti zadržali su se u staroj kavani Kolarac u centru grada, gdje su lokalni glazbenici gostima odsvirali pjesmu “Sarajevo, ljubavi moja”. Na Kalemegdanu ih je dočekao folklorni ansambl s plesovima iz Srbije, a Vučić je s Izetbegovićem potom odigrao partiju šaha.

Sastanak u Beogradu uslijedio je na Vučićev poziv nakon incidenta 11. srpnja, kad su na komemoraciji srebreničkim žrtvama u Potočarima napadnuti premijer i državno izaslanstvo Srbije, a Vučić je potom poručio da, unatoč tim neugodnostima, njegova ruka pomirenja ostaje pružena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon službenog dijela i sastanka srbijanskog premijera i trojice članova Predsjedništva BiH, na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji poručeno je da su “Srbija i Bosna i Hercegovina otvorile novu stranicu zajedničke budućnosti”, uz sugestiju da “povijest treba ostaviti povjesničarima”, te da političari i predstavnici vlasti imaju obvezu gledati naprijed i raditi u interesu građana i razvoja svojih država i regije.

Za praćenje posjeta tročlanog vodstva BiH Srbiji akreditirano je oko 200 novinara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.