Izrael kritizira Švedsku zbog najave priznavanja Palestine

Izrael je kritizirao Švedsku nakon što je novi švedski premijer Stefan Lofven u petak najavio kako će njegova zemlja priznati palestinsku državu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ministar vanjskih poslova Avigdor Lieberman žali što se novi premijer požurio s izjavama o švedskom stajalištu o priznavanju palestinske države, očito prije nego je imao prilike dublje proučiti to pitanje”, navodi se u priopćenju ureda izraelskog ministra vanjskih poslova objavljenom u subotu kasno navečer.

Dodaje se da će švedski veleposlanik u Izraelu Carl Magnus Nesser “biti pozvan na razgovore u ministarstvo vanjskih poslova u Jeruzalemu”.

“Premijer Lofven mora shvatiti da nikakva izjava ili čin treće strane ne može zamijeniti izravne pregovore strana”, dodaje se u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Socialdemokrat Lofven, koji je pobijedio na prošlomjesečnim općim izborima, kazao je u petak da njegova zemlja želi podržati rješenje izraelsko-palestinskog sukoba uspostavom dvije države.

Švedska je 2012. glasovala za promatrački status Palestine u Ujedinjenim narodima, koji je odobren unatoč protivljenju SAD-a i drugih zemalja.

Sedam je članica EU priznalo palestinsku državu – Bugarska, Cipar, Češka, Mađarska, Malta, Poljska i Rumunjska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Island je jedina zapadnoeuropska država koja je to učinila.

Lofvenovu najavu toplo su pozdravili Palestinci, no SAD je poručio kako je prerano za međunarodno priznanje Palestine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.