Jednaka pozicija kakvu imaju Bošnjaci i Srbi: Hrvatske stranke zatražile RTV servis na hrvatskom jeziku u BiH

Foto: fah

Hrvatske stranke okupljene oko Hrvatskog narodnog sabora (HNS) u BiH uputile su u parlamentarnu proceduru prijedlog zakona o Javnom RTV sustavu Bosne i Hercegovine kojim se predlaže uspostava RTV servisa na hrvatskome jeziku kako bi taj narod imao jednaku poziciju u odnosu prema Bošnjacima i Srbima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U priopćenju koje je u četvrtak dostavljeno iz HNS-a BiH navodi se kako ova institucija smatra da Hrvati kao konstitutivan narod i kao specifična javnost u BiH imaju ‘ustavno pravo osnovati vlastiti Javni RTV servis, upravljati njime i nadzirati njegov rad’.
“Predloženi zakon uvažava, afirmira i primjenjuje spomenuto pravo kroz RTV servis sa sjedištem u Mostaru koji program emitira u pravilu na hrvatskom jeziku i producira programske sadržaje koji afirmativno konotiraju i reproduciraju nacionalni i kulturni identitet Hrvata u BiH i čine ga prisutnim, vidljivim i prepoznatljivim u bosanskohercegovačkom pluralnom javnom i medijskom prostoru”, stoji u priopćenju iz HNS-a BiH.

RTV servis na hrvatskome jeziku bio bi ustrojen na entitetskoj razini u Federaciji BiH, precizira se prijedlogom.

Pri tome su pojasnili kako bi se s upostavom RTV servisa na hrvatskom jeziku stvorio sustav u skladu s Ustavom BiH i po mjeri tri konstitutivna naroda, dva entiteta i svih građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz HNS-a BiH naaveli su kako predloženi Zakon o javnom RTV sustavu BiH može učinkovito riješiti sve bitne probleme s kojima se susreće postojeći Javni RTV sustav BiH, te doprinijeti ‘harmoniziranju i integriranju pluralnog bosanskohercegovačkog javnog i medijskog prostora’.

Sadašnji Javni RTV sustav BiH sastoji se od državnog RTV Bosne i Hercegovine koji je doslovno nastao kao drugi program RTV Federacije BiH koji je bio zamišljen kao kanal na hrvatskome jeziku, te dva entitetska emitera Radio televizija Republike Srpske i Radio-televizija Federacije BiH u kojima dominiraju Srbi odnosno Bošnjaci. Funkcioniranje ovih javnih servisa dovedeno je u pitanje zbog činjenice da vrlo mali broj ljudi u Federaciji BiH plaća RTV pristojbu, a Hrvati bojkotiraju plaćanje te obveze inzistirajući na vlastitom programu na javnoj RTV.

Bošnjačke stranke do sada su se žestoko protivile osnivanju RTV servisa na hrvatskome jeziku te su čak u Domu naroda Parlamenta BiH uložili prigovor procjenjujući da bi time bio ugrožen vitalni nacionalni interes.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.