Kina optužila američke zastupnike za ‘zlokobne’ namjere prema Huaweiju

epa07585808 (FILE) - A general view of logos at the Chinese IT company and service provider Huawei, at the CeBit trade fair in Hanover, 06 March 2012 (reissued 20 May 2019). According to media reports on 20 May 2019, the US based multinational technology company Google halted business with Huawei in the wake of the Trump administration adding the Chinese telecommunication company to a trade blacklist over national security concerns. Huawei will lose access to updates for the Android operating system. EPA/MAURITZ ANTIN

Američki zastupnici, koji su predstavili novi zakon protiv telekomunikacijske kompanije Huawei, imaju “zlokobne” namjere ograničiti razvoj drugog najvećeg svjetskog gospodarstva, navodi kineska vlada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojedini američki senatori izrazili su predrasude prema Kini, rekao je u srijedu na konferenciji za medije glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Geng Shuang.

“Otkrili su svoje zlokobne namjere za ograničavanje razvoja Kine i narušavanje odnosa s SAD-om”, izjavio je.

Kina tvrdi kako “neopravdane” sankcije Huaweiju štete globalnom opskrbnom lancu i interesima američkih kompanija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do ovih komentara dolazi samo dan nakon što su američki zastupnici predstavili zakon kojim bi Bijeloj kući zabranili skidanje Huaweija s crne liste bez odobrenja Kongresa.

Prijedlog zakona, nazvan Zakonom za obranu buduće američke 5G mreže, u Senatu su predstavili članovi obje stranke i do njega dolazi nedugo nakon što je predsjednik SAD-a Donald Trump kineskom predsjedniku Xiju Jinpingu u lipnju na sastanku G20 ponudio neke olakšice za Huawei.

Američko ministarstvo trgovine u svibnju je stavilo Huawei na crnu listu, no Trump je rekao da će napraviti izuzetke za neke američke tvrtke koje posluju s Huaweijem u onim pitanjima ne utječu na nacionalnu sigurnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sličan zakon predstavljen je i u Zastupničkom domu ovog tjedna.

SAD optužuje Huawei za potporu kineskoj vladi u špijuniranju te su od zapadnih saveznika zatražili da ne koriste njihove proizvode.

Kinska kompanija postala je sastavni dio trgovinskog rata između Kine i SAD-a, iako su se odnosi djelomično poboljšali nakon sastanka G20 u Japanu gdje su obje strane odlučile nastaviti pregovore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.