Kina službeno ukinula kontroverznu ‘politiku jednog djeteta’

Foto: Athena Lao

Kina je u četvrtak službeno ukinula politiku jednog djeteta i ubuduće će svi parovi moći imati dvoje djece, javila je agencija Xinhua.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina je kontroverznu politiku jednog djeteta uvela 1979. godine kako bi suzbila rapidan rast broja stanovnika. Mjera je, međutim, dovela i do starenja stanovništva i gubitka radne snage.

Politika jednog djeteta ublažena je 2013. kada je nekim parovima pod određenim oklonostima dopušteno drugo dijete.

Veliki je broj znanstvenika zadnjih godina pozivao vladu u Pekingu da reformira stroga pravila obiteljskog planiranja koja su nametnula demografske okove kineskom gospodrastvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Broj stanovnika u radnoj sposobnoj dobi počeo je padati 2012. i Kina je mogla postati prva zemlja svijeta koja će ostarjeti prije nego što se obogati.

Zbog restriktivnih mjere planiranja obitelji spriječeno rođenje 400 milijuna ljudi

Odluka o ukidanju politike jednog djeteta usvojena je zatvorenom sastanku Komunističke partije na kojem se odlučivalo financijskim reformama i zadržavanju gospodarskog rasta od 2016. do 2020. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zasad nema informacija o pojedinostima nove politike dva djeteta i vremenskom okviru njezine provede.

Obitelji koje su dosad kršile pravilo jednog djeteta bivale su novčano kažnjene, neki su gubili radna mjesta, a u nekim slučajevima majke su se čak prisiljavale na pobačaj i sterilizaciju.

Vodeći kineski demograf Wang Feng ovu je odluku nazvao “povijesnim događajem” koji će promijeniti svijet, ali ne će ukloniti sve izazove starenja kineskog stanovništva. “To je odluka koju smo čekali naraštajima, ali smo čekali predugo”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Procjenjuje se da je politika jednog djeteta spriječila rođenje 400 milijuna ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.