Konferencija u Mostaru: Moguć dogovor o postizanju jednakopravnosti naroda u BiH

Foto: fah

Ključni politički predstavnici u Bosni i Hercegovini ocijenili su u petak u Mostaru da je moguć konsenzus oko napretka BiH i rješavanja političkih pitanja kako bi se ostvarila puna jednakopravnost triju naroda Hrvata, Srba i Bošnjaka i ostvario njezin europski put.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnici sedam stranaka narodnjačke orijentacije i visoki dužnosnici u vlasti BiH suglasili su se na konferenciji posvećenoj obilježavanju 20. obljetnice Daytonskog sporazuma da nijedan narod ne treba birati drugome političke predstavnike što je bio opasan presedan s eksperimentom izbora Željka Komšića dominantnim glasovima Bošnjaka za hrvatskog člana BiH Predsjedništva.

“Jedino načelo koje nas može dovesti do toga da se osjećamo i legitimni i legalni kao predstavnici jednog, drugog, trećeg naroda i svih građana u BiH jeste to da pronađemo instrumente kako zaštititi i građansko i kolektivno u BiH, a da u tom smislu jedan narod drugom ne bira predstavnike najviše razine izvršne i zakonodavne vlasti”, ocijenio je predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović, čelnik HDZ-a BiH. Istaknuo je da usporedno s ekonomskim reformama treba raditi i na promjenama ustava i izbornoga zakona kako bi zemlja ubrzano krenula prema Europskoj uniji.

“Mi imamo obvezu da bar u sljedeće tri godine taj proces vidno promijenimo u odnosu na dosadašnje vrijeme i kroz naš europski i euroatlanski put te kroz unutarnje uređenje BiH primarno kroz definiranje izbornog zakonodavstva u ovom trenutku, a kasnije, ako se stvari slože, mnogih dugih iskoraka, racionalizacije u našem djelovanju jer previše je razina vlasti”, rekao je Čović na konferenciji koju je organizirao Instut za društveno-politička istraživanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po mišljenju bošnjačkog člana Predsjedništva Bakira Izetbegovića, čelnika najveće bošnjačke Stranke demokratske akcije, rješenje je da FBiH bude jedna izborna jedinica u kojoj bi se onemogućilo preglasavanje Hrvata.
Član Predsjedništva BiH iz RS-a Mladen Ivanić rekao je kako je prihvatljiv prijedlog o dvije izborne jedinice u FBiH ili pak neizravnome načinu biranja predstavnika.

“Ne bi bila problematična niti posebna izborna jedinica koja bi trajala jedan dan kako Hrvatima ne bi drugi birali predstavnike, rekao je Ivanić. Predsjednik RS-a Milorad Dodik te predsjednik SDS-a Mladen Bosić izrazili su sumnje da bi moglo doći do konsenzusa za promjene Daytona. Bosić je kazao da je za njegovu promjenu ključno povjerenje među partnerima.

Predsjednik Saveza za bolju budućnost BiH Fahrudin Radončić ocijenio je da Daytonski sporazum jeste zaustavio rat, ali da su potrebne njegove promjene. “Najveći dio srpskog korpusa se boji neke vrste unitarizma, Bošnjaci se boje separatizma, Hrvati se boje majorizacije. Ja mislim da ćemo Dayton morati mijenjati više kao proces pridruživanja i prihvaćanja standarda EU”, dodao je Radončić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U BiH je održano više konferencija povodom obilježavanja 20. obljetnice potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma, a skup u Mostaru je bio relaksiran i bez teških riječi i optuživanja za izdaju nacionalnih interesa, što je ranije bio redovito slučaj.

Na konferenciji su na posebnome panelu govori i predstavnici medija koji su podržali provedbu reformi radi normaliziranja stanja u cijelome društvu, povratku povjerenja i napretku zemlje prema Europskoj uniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.